Analiză Tactică: România vs. Olanda – Performanțe și Concluzii

Olanda a câștigat cu 3-0 împotriva României în Munchen, calificându-se în runda următoare a Campionatului European, unde va întâlni Turcia. România a început bine și a avut câteva ocazii, dar Olanda a preluat controlul după primele 20 de minute. Cody Gakpo a marcat primul gol, iar apoi Olanda a dominat restul meciului, adăugând două goluri în repriza a doua. România a luptat până la final, dar nu a reușit să schimbe soarta meciului.

Echipele de Start

Eduard Iordănescu a făcut două schimbări față de remiza cu Slovacia. Dennis Man și Vasile Mogoș au intrat în locul lui Florinel Coman și Nicușor Bancu. Bancu nu a putut să evolueze în această partidă din cauza cartonașului galben văzut în meciul cu Slovacia. Astfel, Mogoș a preluat poziția de fundaș lateral pe flancul stâng, și a avut prima apariție în acest turneu. Ianis Hagi, care în partida precedentă a evoluat mai mult pe flancul drept, a trecut în partea stângă, în locul lui Florinel Coman.

Selecționerul Ronald Koeman a efectuat trei schimbări față de înfrângerea cu Austria din ultimul meci al grupelor. Xavi Simons, Steven Bergwijn și Denzel Dumfries au început în locul lui Joey Veerman, Donyell Malen și Lutsharel Geertruida.

Accidentări și Goluri: Olanda în Avantaj După Prima Repriză

Prima repriză a început într-un ritm alert, România arătând multă energie în primele minute. Tricolorii au creat câteva ocazii promițătoare, dar au fost nevoiți să se apere în fața presiunii constante a Olandei. Încă din primele minute, Ianis Hagi a suferit o lovitură la cap și a necesitat îngrijiri medicale. La scurt timp, Vasile Mogoș a fost înlocuit de Bogdan Racovițan după o coliziune cu Denzel Dumfries.

În minutul 20, Olanda a deschis scorul prin Cody Gakpo. Acesta a primit mingea pe partea stângă de la Xavi Simons, a trecut de Ratiu și a șutat puternic la colțul scurt, lăsându-l fără replică pe Niță. Acest gol a venit după o perioadă de presiune olandeză, în care echipa lui Ronald Koeman a dominat posesia și a creat numeroase ocazii.

România a răspuns imediat prin două șuturi venite de la Ianis Hagi și Dennis Man, dar acestea nu au găsit spațiul porții apărate de Verbruggen. Șutul lui Dennis Man din minutul 24 a fost cel mai calitativ șut al primei reprize, având cel mai mare xG înregistrat în această jumătate (0,12).

Diagrama cu șuturile din prima repriza a partidei Romania - Olanda
Șuturile din prima repriză

Denzel Dumfries a fost implicat în multe dintre fazele ofensive ale Olandei, oferind suport pe flancul drept și a obținut multe din cornerele echipei sale. În ciuda dificultăților întâmpinate, România a arătat momente de rezistență și determinare. Totuși, Olanda a demonstrat de ce este considerată favorită, controlând jocul și creând constant pericol în fața porții lui Niță. Prima repriză s-a încheiat cu Olanda în avantaj, scor 1-0.

Golurile Târzii Asigură Triumful Olandei în Fața României

A doua repriză a continuat într-un ritm mai puțin alert, Olanda menținându-și presiunea asupra României. Olandezii au fost mai calmi atunci când a venit vorba de construcție dar au avut ruperi de ritm și accelerări care au continuat să pună probleme la poarta lui Niță.

În minutul 64, Olanda părea să fi dublat avantajul prin Gakpo, dar golul a fost anulat pentru offside după intervenția VAR. În minutul 83, Cody Gakpo a reușit să se impună fizic într-un duel cu Radu Drăgușin și a obținut un assist, pe lângă golul său din prima repriză. Gakpo a pasat înapoi pentru Donyell Malen, care a înscris din apropiere, dublând astfel avantajul Olandei.

În minutele de prelungire, România a continuat să preseze și să forțeze un gol dar, În minutul 90+3, Xavi Simons a trimis o pasă lungă pentru Malen, care a sprintat pe flanc și a deschis unghiul, înscriind cu un șut puternic în colțul din dreapta jos al porții. Aceasta a fost a doua reușită a lui Malen în acest meci, devenind astfel al patrulea jucător din istorie care marchează de două ori din postura de rezervă într-un meci de Campionat European.

Diagrama cu suturile din a doua repriza din meciul Romania - Olanda
Baraj de șuturi la poarta lui Niță în a doua repriză

România a încercat să atace până în ultimul minut, dar Olanda a rezistat. Jocul s-a încheiat cu scorul de 3-0, Olanda avansând în sferturile de finală unde va întâlni Austria, la Berlin.

România a arătat determinare și curaj, dar nu a fost suficient pentru a înfrunta o echipă olandeză care pare că în sfârșit și-a regăsit ritmul după o performanță mediocră în faza grupelor. Olanda a dominat jocul cu un xG de 2.75, comparativ cu doar 0.28 pentru România.

România Pierde Bătălia pe Flanc

Olanda a insistat foarte mult pe benzi, în special pe banda dreaptă cu Denzel Dumfries care a fost foarte prezent în ofensivă. În faza inițială, când România a adoptat un pressing mai înalt, Olanda a căutat să formeze un triunghi la mijlocul terenului către flancul drept, cu Dumfries, Bergwijn și unul dintre mijlocași (Reijnders sau Simons în principal) și să depășească pressing-ul prin viteză. Aici am putut vedea niște deposedări ca la carte din partea lui Marius Marin, Radu Drăgușin sau Andrei Burcă, care au oprit decisiv incursiunile pe flanc ale lui Dumfries sau Bergwijn.

Asezarea in triunghi a echipei olandeze la mijlocul terenului

Problemele au apărut atunci când Olanda a reușit să atragă defensiva compactă a României în flancul stâng, lăsându-l izolat pe Ianis Hagi ca apărător lateral împotriva lui Dumfries. Acesta a fost într-o formă bună, câștigând 8 din 10 dueluri în care a fost implicat, a avut o acuratețe a paselor de 88% și un xA (expected assits) de 0.42, lucru care confirmă statistic șansele periculoase pe care acesta le-a creat pentru echipa sa.

Olanda aglomereaza flancul stang pentru a il izola pe Ianis Hagi in cealalta banda

Olanda se Adaptează Rapid la Forma Defensivă a României și la Lipsa de Presiune

Atunci când România s-a apărat compact, Olanda a folosit tactica descrisă mai sus pentru a profita de lipsa de lățime în formația defensivă adoptată de Iordănescu. Când România a deschis mai mult liniile și a lăsat spații, mijlocașii olandezi nu au ezitat să îl exploateze și să sprinteze în acel spațiu. Cel mai bun exemplu este la faza primului gol al Olandei, unde Xavi Simons s-a poziționat foarte bine între linii și a primit o pasă printre mijlocașii români, ca după să îi paseze lui Gakpo care a rămas într-un duel individual cu Andrei Rațiu.

Simons se poziționează perfect între linii

Olanda s-a bazat mult pe ruperi de ritm și pe atacarea zonelor central-laterale, lucru caracteristic echipei lui Koeman. Reijnders a profitat mult de lipsa de presiune la jumătatea terenului și a fost un metronom pentru echipa sa. Acesta a avut spațiu să primească balonul la jumătatea terenului, să se întoarcă cu fața spre poarta lui Niță și a avut suficient timp să aleagă pasa potrivită pentru a își lansa coechipierii sau pentru a profita găsind zonele libere din defensivă.

Acesta a avut 88 de atingeri ale balonului și un procentaj de succes de 96% când vine vorba de pase.

Pasele lui Reijnders in partida cu Romania

Performanțele Individuale din Defensiva României

România a avut o sarcină dificilă în fața atacurilor constante ale Olandei, dar defensiva tricolorilor a avut momente de sclipire individuală. În ciuda rezultatului final, apărătorii români au avut contribuții notabile în încercarea de a limita daunele. Deși Olanda a creat multe ocazii de gol, defensiva României a intervenit în numeroase rânduri pentru a bloca șuturile și a respinge centrările periculoase ale lui Dumfries și Gakpo.

Centrările Olandei în meciul cu România. Doar 3 centrări și-au găsit ținta.

Unul dintre cei mai importanți jucători defensivi ai României a fost Radu Drăgușin. Acesta a avut 16 acțiuni defensive, a blocat două șuturi și a avut 4 interceptări ale balonului. Totuși a avut și o greșeală la faza celui de-al doilea gol, marcat de Malen, dar contribuția lui Drăgușin a fost esențială în defensiva României și a fost clar una pozitivă per total.

Acțiunile defensive ale lui Radu Drăgușin

Pe flancul stâng, Andrei Rațiu a avut o sarcină dificilă în fața lui Gakpo, mail ales pentru că Dennis Man nu a fost implicat atât de mult în faza defensivă. Bineînțeles, nu a fost implicat deoarece nu acesta era rolul său, Man fiind jucătorul României care a adoptat cea mai înaintată poziție pentru a fi lansat pe contra atac. Totuși, Rațiu a ținut bine banda sa și a blocat două șuturi periculoase.

Concluzii

Cody Gakpo și Donyell Malen au fost vedetele serii, contribuind decisiv la victorie. Pressing-ul agresiv și jocul pe flancuri au funcționat de minune pentru ei iar România nu a reușit să închidă spațiile și să aibă lățimea defensivă necesară.

România a avut momente bune în apărare, mai ales datorită lui Radu Drăgușin, Andrei Burcă, Andrei Rațiu și Bogdan Racovițan. Totuși, presiunea constantă a Olandei și accidentările timpurii ne-au pus în dificultate. Am arătat curaj și determinare, dar n-am putut face față calității adversarilor.

Olanda merge mai departe în sferturile de finală. Pentru noi, meciul acesta a fost o experiență din care avem multe de învățat. România are potențial să crească și să devină mai puternică în fotbalul european, având deja o performanță care nu se va uita ușor la acest turneu final.