Analiză Tactică: Victoria Real Madrid în finala Ligii Campionilor împotriva Borussiei Dortmund

Real Madrid a cucerit pentru a 15-a oară titlul Ligii Campionilor, învingând Borussia Dortmund cu 2-0 în finala disputată pe Wembley. Acest meci a oferit un final perfect pentru cariera lui Toni Kroos, după 10 ani alături de Real Madrid. Echipa lui Carlo Ancelotti a demonstrat din nou de ce este considerată o forță europeană de neoprit iar Borussia Dortmund a confirmat faptul că este o echipă de top care merita să ajungă până în ultima fază a competiției.

Echipele de Start

La Real Madrid, avem o singură schimbare față de ultimul meci din Champions League, Thibaut Courtois fiind titularizat în locul lui Andryi Lunin. Deși acesta a petrecut o bună parte a acestui sezon accidentat, a avut o performață excelentă și a reușit să îi salveze pe madrileni în rânduri repetate.

Din partea celor de la Borussia Dortmund nu vedem nicio schimbare în compoziția echipei, ci doar o schimbare tactică, o trecere de la o formație de tipul 4-3-3 de la obișnuitul 4-2-3-1.

Rezumatul Partidei

Prima repriză: Ocazii mari pentru Dortmund, dar fără goluri

Prima repriză s-a terminat fără goluri, deși Borussia Dortmund a avut multe ocazii de a marca. În minutul 21, Karim Adeyemi a avut prima mare șansă a meciului, cu un xG de 0.35. Acesta a scăpat singur cu portarul Courtois, dar nu a reușit să finalizeze. Poziționarea portarului l-a obligat pe acesta să ajungă într-un unghi foarte închis de unde nu a putut trimite balonul pe spațiul porții. Adeyemi a fost amenințare constantă pentru apărarea madrilenă, folosindu-și viteza pentru a se lansa în spatele liniei defensive.

Două minute mai târziu, în minutul 23, Niclas Füllkrug a fost și el foarte aproape de a deschide scorul, cu un xG de 0.45. Acesta a primit o pasă excelentă în careu și a șutat la colțul lung, dar mingea a lovit bara, lăsându-l pe Courtois fără reacție.

Pe parcursul primei reprize, Borussia Dortmund a avut un total de 6 șuturi, dintre care 3 pe spațiul porții, cu un xG total de 1.2. Real Madrid, pe de altă parte, a avut dificultăți în a-și crea ocazii clare. Rodrygo, unul dintre cei mai importanți jucători ofensivi ai madrilenilor, a avut doar 12 atingeri ale mingii în prima repriză, cea mai mică dintre toți jucătorii de pe teren.

Dinamica partidei dintre Borussia Dortmund și Real Madrid

Repriza a doua: Real Madrid preia controlul

După pauză, Real Madrid a început să își impună jocul și să își creeze mai multe ocazii. În minutul 74, Toni Kroos a executat perfect un corner, iar Dani Carvajal a marcat cu o lovitură de cap aducându-i pe madrileni în avantaj.

Cu 16 minute rămase, Real Madrid a profitat de o greșeală defensivă a lui Ian Maatsen. Jude Bellingham, fostul jucător al Borussiei Dortmund, a interceptat o pasă greșită și i-a oferit mingea lui Vinicius, care și-a menținut calmul și a marcat, pentru a dubla avantajul echipei sale. Borussia Dortmund a încercat să revină în meci, iar Füllkrug a reușit să înscrie în minutul 87, dar golul a fost anulat pentru offside.

Schimbări și momente finale

Carlo Ancelotti a făcut schimbări defensive în ultimele minute pentru a consolida rezultatul. Eder Militao a intrat în locul lui Rodrygo, iar Luka Modric l-a înlocuit pe Toni Kroos, care a primit o ovație din partea fanilor la ultima sa apariție pentru Real Madrid. Vinicius a fost și el înlocuit în minutul 90+4 cu Lucas Vázquez.

După cele 5 minute de prelungiri, Real Madrid a ridicat trofeul din acest an al Ligii Campionilor.

Analiza Tactică

Borussia Dortmund în Construcție

Real Madrid nu a adoptat o poziție de pressing prea energetică, și deși au presat destul de avansat. Vinicius și Rodrigo au aplicat presiune pe cei doi fundași centrali ai Borussiei, iar Jude Bellingham a preluat o poziție mai centrală, alături de Camavinga.

Borussia Dortmund în schimb a avut un mare avantaj cu Fullkrug, care rămânea în poziții avansate, iar atunci când Real Madrid aplicau presiune iar Gregor Kobel era forțat să trimită o pasă lungă. Acesta îl căuta pe Fullkrug care de multe ori reușea să își câștige duelurile aeriene și să trimită balonul la Jaden Sancho sau Julian Brandt.

Structura Borussiei Dortmund în construcție

Karim Adeyemi, un Pericol Constant

Unul dintre motivele tactice principale în prima repriză au fost lansările în spatele liniei de fundași, în special pe flancul stâng. Acestea au dus la cele mai periculoase faze din prima repriză dar, din păcate, Borussia nu a reușit să finalizeze.

Profitând de faptul că structura de pressing a celor de la Real Madrid lăsa destul de mult spațiu între linia de mijloc și cea defensivă, iar Karim Adeyemi este un jucător cu o viteză excepțională, aceștia au căutat să îl atragă pe Carvajal înspre centrul terenului pentru a crea spațiul necesar ca Adeyemi să sprinteze în spate. Atât pătrunderea lui Adeyemi, care a reușit să rămână singur împotriva lui Courtouis cât și Fullkrug, care s-a lansat în spatele liniei defensive au dus la ocazii importante de gol în prima repriză.

Karim Adeyemi îl depășește pe Carvajal, lansat de Hummels

Structura Defensivă de la Borussia Dortmund

În defensivă, Borussia Dortmund nu a ieșit de multe ori în pressing, ci a preferat să adopte o structură defensivă de forma 4-5-1.

Structura defensivă principală a Borussiei Dortmund

Totuși, un lucru important trebuie menționat. Structura de mai sus reprezintă așezarea principală a defensivei, dar Dortmund a făcut o schimbare foarte importantă. Este bine știut faptul că Toni Kroos este coordonatorul principal de joc al celor de la Real Madrid, iar acesta nu a fost lăsat liber ca în meciul din semifinale împotriva celor de la Bayern Munich.

Din acest motiv, Sabitzer a urcat în pressing atunci când Toni Kroos avea posesia pentru a nu îi lăsa acestuia mult spațiu de mișcare. Astfel, Jude Bellingham s-a poziționat mai central, pentru a face pereche cu Federico Valverde și a aduce un avantaj numeric la centrul terenului. Poziționarea lui Bellingham i-a permis lui Vinicius să se îndrepte mai mult pe flancul stâng pentru a fi pus în situații de 1-contra-1 împotriva lui Ryerson. Acesta a reușit totuși să îl țină sub control pe Vincius cu ajutorul lui Hummels.

Sabitzer (20) îl presează pe Toni Kroos și modifică structura defenisvă

De Ce Dortmund a Fost Învinsă

Din punct de vedere tactic, ambele echipe au dat dovadă de maturitate, calm și măiestrie tactică. Meciul a fost unul balansat, chiar înclinând puțin în favoarea Borussiei, iar statisticile confirmă acest lucru, aceștia având un xG de 2.08, comparativ cu cel de 1.13 al Real Madridului.

Harta ocaziilor celor două echipe

Borussia Dortmund a pierdut această finală din cauza unor greșeli care puteau fi evitate. Aceștia au primit gol dintr-o lovitură de colț executată de Toni Kroos la colțul scurt, unde l-au lăsat pe Carvajah să îl depășească pe Fullkrug, câștigând duelul aerian, iar al doilea gol a venit dintr-o pasă slabă a lui Ian Maatsen care a fost interceptată cu ușurință de Jude Bellingham.

Concluzii

Victoria Real Madrid în finala Ligii Campionilor, cu 2-0 împotriva Borussiei Dortmund la Wembley, a demonstrat din nou forța echipei spaniole. Acest meci a fost special pentru Toni Kroos, marcând sfârșitul carierei sale de 10 ani la Real Madrid. Ambele echipe au jucat excelent și au dat dovadă de măiestrie tactică, ambele meritând să câștige. Totuși, Real Madrid a avut un mic avantaj datorită unor greșeli evitabile comise de Borussia Dortmund. Golurile din a doua repriză și apărarea solidă au asigurat titlul pentru echipa lui Carlo Ancelotti, încheind astfel sezonul într-un mod memorabil.