EURO 2024 – Trebuie Ianis Hagi Titularizat la Naționala României?

Romania a avut ceva dificultati in meciurile amicale pentru pregatirea la EURO 2024, dar au fost o posibilitate buna pentru Iordanescu de a testa mai multe configuratii si asezari in teren. Dupa un rezultat de 1-1 impotriva Irlandei de Nord si o infrangere cu 2-3 impotriva Columbiei, Romania mai are de jucat doua amicale, unul impotriva Bulgariei iar celalalt impotriva Lichtenstein pentru a definitiva formula cu care va merge la EURO 2024. Astfel, se pune intrebarea, ar trebui Ianis Hagi titularizat la competitia finala sau are o contributie suficienta ca rezerva?

Contribuția lui Ianis Hagi în Meciurile Amicale

În meciul cu Irlanda de Nord, Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 75 în locul lui Dennis Man, jucând pe postul de extremă dreaptă, o poziție cu care este obișnuit. A adus o energie pozitivă echipei, deși nu a avut suficient timp să facă o diferență semnificativă. Hagi a avut 13 atingeri ale balonului, 8 pase (toate precise, deși numărul lor este redus), 2 mingi lungi trimise cu succes și un șut pe poartă.

Merită menționat că, în meciul cu Irlanda de Nord, Ianis a avut o acțiune individuală remarcabilă în minutul 85. A primit excelent o pasă diagonală de la Mihăilă și a reușit să-și creeze spațiu driblându-l pe McMenamin. Apoi, a demonstrat o viziune de joc bună, profitând de spațiul larg lăsat de apărarea Irlandei de Nord pentru a trage un șut puternic spre poartă. Deși șutul a fost prins de portar, a fost unul dintre cele 3 șuturi pe care România le-a avut pe parcursul partidei. Această acțiune a evidențiat versatilitatea lui Ianis, arătând că poate dribla eficient, plasându-și balonul pe piciorul stâng și executând un șut puternic spre poartă.

Ianis Hagi îl driblează pe McMenamin și își deschide culoarul de șut

În meciul împotriva Columbiei, situația a fost diferită, deoarece Ianis a intrat în minutul 56, în locul lui Mihăilă, având astfel aproape dublul timpului de joc față de partida precedentă pentru a-și aduce contribuția. Unul dintre elementele cheie ale jocului lui Ianis este contribuția sa la efortul defensiv și la pressingul echipei. La Rangers, el s-a implicat în dueluri cu fundașii laterali și cu mijlocașii echipelor adverse. Am putut observa acest aspect și în meciul cu Columbia, unde, în minutul 83, Ianis a aplicat un pressing eficient, forțându-l pe Jefferson Lerma să greșească. Acesta a pierdut mingea într-o poziție foarte vulnerabilă, iar Hagi a transformat această oportunitate în primul gol al naționalei.

Deși a jucat doar 38 de minute în acea partidă, Ianis a avut cele mai multe interceptări din acel meci (4), cele mai multe șuturi pe poartă din partea echipei României (2) și a fost la egalitate cu John Arias și Jhon Córdoba, și pe locul al treilea la numărul de dueluri câștigate (6), la egalitate cu Moruțan și depășit doar de Nicolae Stanciu și Luis Díaz.

Pressing-ul lui Ianis Hagi aduce primul gol al României în partida cu Columbia

Care este Problema cu Titularizarea lui Ianis Hagi?

Problema este că pe poziția de extremă dreapta joacă și Dennis Man. La fel ca Ianis, Dennis a avut performanțe foarte bune în ambele meciuri, marcând un gol în fiecare partidă, demonstrând abilități tehnice remarcabile și fiind o sursă constantă de pericol pentru apărarea adversă.

Deși joacă într-o ligă inferioară (Serie B, față de La Liga, unde evoluează Ianis Hagi), Dennis Man este titular pentru echipa sa, având 27 de apariții, dintre care 25 ca titular, cu o medie de 73 de minute pe meci. A fost, de asemenea, selectat de 7 ori în acest sezon ca parte din „Echipa Săptămânii” în Serie B. Ianis nu este titular la clubul său, iar în acest sezon a avut doar 18 apariții, din care 6 ca titular, cu o medie de 35 de minute pe meci.

În meciul cu Columbia, Ianis a jucat în același timp cu Man și a intrat în locul lui Mihăilă pe flancul stâng, dar aici apare din nou o problemă. Pe flancul stâng îl avem pe Florinel Coman, titular la FCSB, care a avut un sezon extraordinar în Liga 1. Florinel Coman este al doilea cel mai bine cotat jucător din Liga 1, cu o valoare de piață de €6 milioane, după Darius Olaru, cotat cu €6.5 milioane.

Ultimul lucru pe care trebuie să-l avem în vedere aici este faptul că în ambele meciuri, Ianis a intrat pe teren în a doua jumătate, fiind mai odihnit și având mai multă prospețime față de ceilalți jucători de pe teren.

Ce este de făcut?

România a avut destule probleme la mijlocul terenului în cele două partide amicale de pregătire iar aici Ianis ar putea aduce puțină creativitate la centrul terenului pentru tricolori. Acesta a fost folosit de mai multe ori la Rangers pentru a sparge schemele defensive de tipul low-block și de a aduce creativitate și a crește calitatea paselor în echipă. Abilitățile sale de pasare vin în ajutorul echipei și atunci când aceasta este forțată să adopte o atitudine mai reactivă, Hagi fiind cunoscut pentru pasele sale lungi care lansează coechipierii sau cu pasele incisive între liniile adversarilor. Acest lucru e drept că are și anumite dezavantaje, atunci când Hagi refuză o opțiune de pasă ușoară în favoarea căutării unei pase spectaculoase dar cu risc mult prea mare.

Soluția cea mai bună în acest caz, având în vedere că România va mai juca încă două meciuri amicale până la grupele EURO 2024, ar fi ca în unul dintre aceste două să fie titularizat Ianis Hagi la mijlocul terenului alături de Dennis Man pe flancul drept. Astfel, îi putem observa evoluția pe parcursul a 90 de minute de joc și vom putea vedea dacă își va menține consistența pe durata partidei și să explorăm o configurație unde cei doi sunt ambii titulari, fără să riscăm prea mult.

Prin urmare, Iordănescu va avea suficiente date pentru a face o alegere potrivită, iar dacă Ianis nu se va potrivi ca titular, rămâne o opțiune foarte bună pe banca de rezerve, care, după cum a demonstrat, poate aduce un suflu nou în echipă.