Rezumat: Anglia – Slovenia (0-0) – Anglia Căștigă Grupa C cu o Performanță Letargică

Anglia și Slovenia s-au confruntat în ultimul meci al grupei C din cadrul Euro 2024. Înaintea acestei partide, Anglia era favorită să câștige și să termine pe primul loc în grupă. Cu toate acestea, prestația echipei engleze a fost dezamăgitoare. Meciul s-a încheiat cu un scor de 0-0, într-o partidă cu puține ocazii de gol pentru ambele echipe. Anglia a dominat posesia, în special în repriza a doua, dar nu a reușit să concretizeze. Deși echipa lui Southgate s-a calificat în fazele eliminatorii, jocul echipei a lăsat de dorit și necesită îmbunătățiri semnificative pentru a avea șanse în etapele următoare ale turneului. Slovenia, pe de altă parte, a arătat o defensivă solidă și așteaptă să afle dacă se va califica mai departe.

Echipele de Start

Selecționerul Matjaz Kek a menținut aceeași echipă care a remizat cu Serbia în meciul precedent. Slovenia a jucat cu o echipă bine organizată defensiv, pregătită să contracareze atacurile Angliei.

Anglia nu a putut conta pe serviciile lui Trent Alexander-Arnold din primul minut, ceea ce a fost o surpriză, având în vedere forma sa recentă. Astfel, Southgate a experimentat cu Conor Gallagher în locul lui Trent Alexander-Arnold. Aceasta era schimbarea clasică pe care selecționerul o făcea la fiecare meci, după prima repriză.

Offside-ul Salvează Slovenia: Prima Repriză Se Încheie Fără Goluri

Prima repriză a fost marcată de puține ocazii clare de gol, ambele echipe concentrându-se mai mult pe organizarea defensivă. Anglia a dominat posesia mingii, însă a întâmpinat dificultăți în a sparge defensiva solidă a Sloveniei, care s-a apărat disciplinat și a încercat să profite de contraatacuri. Anglia a circulat balonul, încercând să găsească deschideri în apărare. Totuși acesta nu prea au apărut iar Anglia a terminat prima repriză cu doar două șuturi pe spațiul porții.

Un moment important a avut loc în minutul 21, când Anglia a reușit să introducă mingea în poartă, dar golul a fost anulat pentru offside. Trippier a trimis o pasă către Rice, care a trimis mingea în careu pentru Foden. Acesta a centrat pentru Saka, care a împins balonul în plasă, dar asistentul a ridicat steagul, indicând poziția neregulamentară a lui Foden.

Offside-urile din această partidă. Foden a fost singurul jucător surprins în poziție neregulamentară

În minutul 35, Phil Foden a încercat să marcheze dintr-o lovitură liberă de la distanță, însă șutul său a fost apărat fără probleme de portarul sloven, Jan Oblak. Aproape de finalul reprizei, în minutul 44, Harry Kane a avut o tentativă de șut din afara careului, dar mingea a fost deviată în corner de un apărător sloven.

În ciuda faptului că Anglia a avut o posesie de 70%, echipa lui Gareth Southgate a întâmpinat dificultăți în a crea ocazii clare de gol. Echipa a încercat să găsească spații prin combinări rapide și mișcări pe flancuri, însă finalizarea a lipsit. De cealaltă parte, Slovenia a rămas bine organizată în apărare și a blocat majoritatea tentativelor de atac ale englezilor. Echipa lui Matjaz Kek a încercat să lovească pe contraatac, dar fără a pune cu adevărat în pericol poarta lui Pickford.

Phil Foden a fost unul dintre cei mai activi jucători ai Angliei în atac, încercând constant să creeze ocazii și să pătrundă în defensiva adversă. Declan Rice a dominat mijlocul terenului, recuperând multe mingi și distribuind pase utile pentru coechipieri. De partea cealaltă, Jan Oblak a fost sigur pe el, apărând fără emoții puținele șuturi pe poartă ale englezilor.

Pasele lui Phil Foden din prima repriză. Acesta a ratat doar 4 pase pe parcursul primei jumătăți.

Prima repriză s-a încheiat fără goluri, cu Anglia dominând posesia, dar nereușind să creeze ocazii clare, în timp ce Slovenia s-a apărat cu succes și a încercat să lovească pe contraatac.

Frustrarea Continuă: Anglia Nu Găsește Calea Spre Gol în A Doua Repriză

A doua repriză a continuat într-o manieră similară cu prima, Anglia menținând controlul asupra posesiei, dar având dificultăți în a-și crea ocazii clare de gol. Slovenia a continuat să se apere compact și să încerce să surprindă pe contraatac.

În minutul 46, Southgate a decis să facă o schimbare, introducându-l pe Kobbie Mainoo în locul lui Conor Gallagher. Aceasta a adus puțină prospețime în mijlocul terenului, dar fără a schimba semnificativ dinamica jocului. Cea mai mare ocazie a Angliei a venit în minutul 58, când Phil Foden a executat un corner, iar John Stones a reușit să lovească mingea cu capul. Din păcate pentru englezi, Benjamin Sesko a respins mingea de pe linia porții.

În minutul 76, Declan Rice a avut o altă oportunitate notabilă, când a șutat din voleu de la marginea careului, dar mingea a trecut puțin pe lângă poarta lui Jan Oblak. Slovenia a avut și ea câteva tentative de a contracara, dar fără a pune probleme reale apărării engleze.

Pe măsură ce timpul trecea, Southgate a făcut alte modificări în încercarea de a schimba soarta meciului. Anthony Gordon a intrat în locul lui Phil Foden în minutul 89, iar Trent Alexander-Arnold l-a înlocuit pe Kieran Trippier în minutul 84. Cu toate acestea, nici aceste schimbări nu au adus un impact imediat asupra capacității echipei de a sparge defensiva slovenă.

Pe finalul meciului, Anglia a continuat să preseze, dar fără succes. Cole Palmer a avut o șansă în minutul 90+3, când a șutat de la marginea careului, dar portarul sloven a prins mingea fără dificultate. Meciul s-a încheiat cu un scor alb, 0-0, în ciuda dominării clare a posesiei de către Anglia.

Anglia a avut un singur șut pe spațiul porții, cel al lui Cole Palmer din minutul 90+3

A doua repriză a fost, așadar, o continuare a frustrării pentru echipa engleză, care a dominat jocul, dar nu a reușit să găsească breșa în defensiva adversă. Slovenia a rămas bine organizată și a demonstrat o disciplină defensivă remarcabilă. Deși Anglia a terminat pe primul loc în grupă, prestația lor a fost sub așteptări și este clar că vor trebui să-și îmbunătățească jocul în etapele eliminatorii ale turneului.

Jucători Cheie și Performanțe Impresionante

Phil Foden a fost unul dintre cei mai activi jucători pentru Anglia. A încercat constant să creeze ocazii și a fost implicat în majoritatea atacurilor echipei sale. Lovitura sa liberă din minutul 35 a fost una dintre puținele șanse reale ale Angliei, iar cornerul executat de el în minutul 58 a fost aproape de a se transforma în gol, dacă nu ar fi fost intervenția salvatoare a lui Sesko.

Declan Rice a dominat mijlocul terenului, fiind o prezență constantă în ambele faze ale jocului. A recuperat multe mingi și a distribuit pase utile, contribuind la menținerea posesiei și la inițierea atacurilor. În minutul 76, a avut o tentativă periculoasă de a marca din voleu, însă șutul său a trecut puțin pe lângă poartă.

John Stones a fost solid în defensivă și aproape a deschis scorul cu lovitura sa de cap din minutul 58. A fost un stâlp al apărării, interceptând multe mingi și contribuind la menținerea liniștii în fața porții lui Pickford.

Jan Oblak, portarul Sloveniei, a avut o prestație excelentă, reușind să păstreze poarta intactă. A intervenit sigur în câteva rânduri și a arătat de ce este considerat unul dintre cei mai buni portari din lume. Lovitura liberă a lui Foden și șuturile lui Kane nu au reprezentat probleme majore pentru el.

Benjamin Sesko a avut un rol crucial în defensivă, chiar dacă este un atacant. Intervenția sa de pe linia porții în minutul 58 a fost decisivă pentru menținerea scorului egal. În plus, a încercat să pună presiune pe apărarea engleză prin contre rapide.

Jaka Bijol a fost o altă prezență importantă în defensiva Sloveniei. A reușit să blocheze multe atacuri ale englezilor și să mențină formația defensivă bine organizată. Intervențiile sale au fost esențiale în blocarea șuturilor și a paselor periculoase.

Concluzii

Meciul dintre Anglia și Slovenia s-a încheiat cu un scor de 0-0, un rezultat care reflectă o partidă dominată de defensivă și cu puține ocazii clare de gol. Deși Anglia a reușit să termine pe primul loc în grupă, performanța echipei a fost sub așteptări, lăsând multe semne de întrebare cu privire la capacitatea lor de a avansa în etapele eliminatorii ale turneului.

Anglia a dominat posesia pe parcursul întregului meci, însă a avut dificultăți semnificative în a deschide apărarea compactă a Sloveniei. Eforturile lui Phil Foden și Declan Rice au fost notabile, dar nu suficiente pentru a aduce un gol echipei. Performanța defensivă a fost solidă, cu John Stones și Declan Rice remarcându-se prin intervențiile lor eficiente.

De cealaltă parte, Slovenia a demonstrat o organizare defensivă excelentă și a reușit să țină piept presiunii constante a englezilor. Portarul Jan Oblak a avut o prestație impecabilă, contribuind decisiv la menținerea scorului alb.

În concluzie, deși Anglia și-a atins obiectivul de a termina pe primul loc în grupă, prestația lor a fost departe de a convinge. Vor trebui să își ridice nivelul de joc în meciurile viitoare pentru a avea succes în etapele eliminatorii. Slovenia merită laude pentru disciplina și efortul defensiv arătat, așteptând acum să vadă dacă vor reuși să avanseze în turneu.