Rezumat Spania – Georgia (4-1): Spania își Asigură Locul în Sferturile Euro 2024

Spania a învins Georgia cu 4-1 pe Stadionul din Köln, revenind spectaculos după ce a fost condusă cu 1-0. În ciuda unei posesii de sub 15% și fără a avea vreun șut pe poartă, Georgia a deschis scorul în minutul 18 printr-un autogol al lui Le Normand, după o centrare a lui Kakabadze. Cu toate acestea, Spania a egalat după 21 de minute printr Rodri. După pauză, echipa lui De la Fuente a și-a asigurat locul în sferturi, Ruiz marcând cu capul pentru a aduce Spania în avantaj. Williams și Olmo au mai adăugat două goluri în ultimul sfert de oră.

Echipele de Start

Spania a făcut 10 schimbări față de echipa care a învins Albania cu 1-0 în ultimul meci din grupă, revenind la cea mai puternică formulă, după ce De la Fuente și-a menajat titularii la ultimul meci din grupă. Aymeric Laporte a fost singurul jucător care a făcut parte din primul 11 din ultima partidă, restul titularilor revenind pe pozițiile obișnuite.

Georgia a început cu aceeași echipă care a învins Portugalia cu 2-0 cu patru zile înainte. Giorgi Mamardashvili a fost titular în poartă, în spatele unei linii defensive de 3 fundași formată din Lasha Dvali, Guram Kashia și Giorgi Gvelesiani (deși pe diagrama de mai jos, Georgia apare într-un sistem de 5-3-2, aceasta a fost mai aproape de un sistem de 3-5-2). Luka Lochoshvili și Otar Kakabadze au evoluat ca fundași laterali, iar la mijloc îi avem pe Giorgi Kochorashvili, Otar Kiteishvili și Giorgi Chakvetadze. În atac avem pereche formată din Khvicha Kvaratskhelia și Georges Mikautadze.

Prima Repriză: Autogolul lui Le Normand și Golul Egalizator al lui Rodri

Prima repriză a început surprinzător, cu Georgia deschizând scorul în minutul 18, profitând de o eroare a apărării spaniole. O centrare a lui Otar Kakabadze a fost deviată în propria poartă de Robin Le Normand, menținând tendința acestui campionat de a avea autogoluri. Cu toate acestea, Spania a continuat să domine posesia, cu un procentaj masiv de 85%. Echipa lui De la Fuente a adoptat un stil de joc bazat pe pase scurte și rapide, încercând să deschidă apărarea compactă a Georgiei.

În ciuda presiunii constante și a numeroaselor ocazii create, inclusiv un șut al lui Nico Williams respins cu dificultate de Giorgi Mamardashvili, georgienii au reușit să se apere eficient. Mamardashvili a fost omul meciului pentru Georgia, cu un total de 9 parade. Desigur, ne așteptam la acest lucru, având în vedere performanța acestuia în faza grupelor, iar Spania este o echipă care caută constant să atace.

Rodri a fost esențial pentru Spania, nu doar prin golul marcat în minutul 39, dar și prin capacitatea sa de a organiza jocul la mijlocul terenului. Nico Williams a fost o amenințare constantă pe flancuri, creând ocazii periculoase prin viteza și driblingurile sale. Acest lucru s-a putut vedea și în statistici, unde Spania a avut 9 cornere în prima repriză, deoarece a insistat mult pe pătrunderile prin flancuri ale lui Williams și Yamal, urmate de centrări care au fost deviate în afara terenului.

Centrările din prima repriză. Spania a insistat mult pe flancuri, cu centrări de la Nico Williams, Lamine Yamal și Dani Carvajal

Spania își Asigură Victoria cu Trei Goluri în a Doua Repriză

Spania a continuat să controleze jocul în a doua repriză și și-a impus în continuare ritmul. În minutul 51, Fabian Ruiz a marcat după o centrare perfectă a lui Lamine Yamal la colțul lung, și a adus Spania în avantaj cu 2-1. Desigur, după ce a trecut în avantaj, Spania nu a încercat să mențină rezultatul și a continuat să atace.

Georgia a avut puține șanse de a răspunde, deoarece Spania nu a cedat posesia. În minutul 75, Nico Williams a marcat al treilea gol pentru Spania, după o acțiune personală excelentă și un contraatac rapid inițiat de Fabian Ruiz. Williams a driblat un fundaș georgian și a finalizat cu un șut puternic în plasa porții la care Mamardashvili nu a putut interveni.

Nici după acest gol, Spania nu s-a mulțumit cu rezultatul și în minutul 83, Dani Olmo a înscris al patrulea gol al echipei sale, profitând de o pasă de la Mikel Oyarzabal. În ultimele minute, Georgia a încercat să reducă din diferență, dar nu a reușit. Spania a gestionat bine finalul de meci, menținând controlul asupra balonului și evitând orice surprize neplăcute.

Scorul final de 4-1 reflectă superioritatea clară a Spaniei, lucru la care ne așteptam, Georgia având șanse de doar 9,5% să treacă de optimi. Totuși, Georgia a avut o performanță bună, acesta fiind prima lor apariție la Euro.

Performanțe Notabile

Rodri a fost unul dintre jucătorii cei mai importanți de pe teren. Înafară de golul egalizator din minutul 39, a organizat bine jocul echipei sale și a adus calm în momentele haotice ale meciului. A avut 110 pase precise din 119, cu o acuratețe de 92.4%, și a recuperat balonul de 16 ori. Rodri a avut și 3 șuturi, dintre care 1 pe poartă, și a creat 6 ocazii de gol. Un alt capitol la care Rodri este lider este distanța parcursă cu balonul la picior, de 474 de metrii.

Fabian Ruiz a fost unul dintre cei mai buni jucători ai meciului. A marcat golul din minutul 51 și a oferit o pasă decisivă pentru al treilea gol al Spaniei (având un xA de doar 0,13). A avut 79 de pase precise din 90 încercate, având o acuratețe a paselor de 87.8%. De asemenea a avut 7 șuturi, cele mai multe din meci, la egalitate cu Lamine Yamal, dintre care 2 pe poartă.

Din partea Georgiei, în avem pe Giorgi Mamardashvili care a avut, din nou, o prestație notabilă în poartă, în ciuda celor patru goluri primite. El a avut 9 intervenții importante, păstrând scorul strâns pentru o bună parte a meciului. Este portarul cu cele mai multe intervenții din acest campionat european, cu un număr dublu de intervenții (30) față de Thomas Strakosha, portarul Albaniei clasat pe locul 2 cu 13 intervenții.

Concluzii

Spania a obținut o victorie clară împotriva Georgiei, cu scorul de 4-1, și s-a calificat în sferturile de finală ale Euro 2024. După ce Georgia a deschis scorul printr-un autogol al lui Le Normand, Spania a dominat restul meciului. Jucători precum Rodri, Fabian Ruiz și Lamine Yamal au avut performanțe notabile. Ruiz a marcat un gol și a oferit o pasă decisivă, Rodri a egalat scorul și a organizat bine jocul, iar Yamal a creat multe ocazii de gol.

Georgia a arătat determinare și a reușit să deschidă scorul, dar nu a putut menține ritmul impus de Spania. Portarul Giorgi Mamardashvili a avut câteva intervenții bune, însă apărarea georgiană nu a reușit să reziste presiunii spaniolilor.

Spania va întâlni Germania în sferturile Euro 2024, într-o partidă care ne promite un fotbal la cel mai înalt nivel. În acest moment, conform OPTA, Spania și Anglia rămân favoritele pentru a ajunge în finală, urmate de Germania și Franța.