Analiză Tactică: Belgia vs România la Euro 2024

Belgia și-a revenit după înfrângerea surprinzătoare cu Slovacia în primul meci, învingând România cu 2-0. Belgia a plecat ca favorită în această partidă, având în vedere calitatea lotului și experiența jucătorilor cheie. Cu o posesie de 55% și un xG de 1.8 din cele 20 de șuturi, dintre care nouă pe poartă, Belgia a meritat victoria.

România, deși învinsă, a avut o performanță foarte bună, având 14 șuturi și un xG de 0.83. Toate cele patru echipe din grupă intră în ultima rundă de meciuri cu câte trei puncte fiecare, ceea ce face competiția extrem de interesantă.

Echipele de Start

Belgia a venit în acest meci cu câteva schimbări semnificative față de înfrângerea surprinzătoare cu Slovacia. Youri Tielemans, care a intrat ca rezervă în primul meci, a început titular pentru a întări mijlocul terenului după ce și-a revenit dintr-o accidentare la ischiogambieri. Jan Vertonghen, la 37 de ani, a fost încă o dată prezent în defensivă, devenind al treilea cel mai vârstnic jucător care a apărut pentru Belgia la un turneu major.

România a avut o schimbare notabilă față de victoria lor cu Ucraina. Mihăilă a fost introdus în locul lui Coman, în timp ce Dennis Man și-a păstrat locul în echipă după performanța sa remarcabilă din primul meci, unde a contribuit cu două asisturi. Man a fost cel mai bun marcator și pasator decisiv pentru România de la numirea lui Edward Iordănescu ca selecționer în ianuarie 2022.

Start Exploziv: Belgia Își Impune Ritmul

Belgia a început partida în forță și a marcat în minutul 2 prin Youri Tielemans. Golul a venit după o fază bine lucrată, în care Lukaku a primit mingea în careu, a ținut de ea și a pasat la marginea careului, unde Tielemans a șutat puternic în poartă. Această deschidere rapidă a scorului a stabilit tonul pentru restul primei reprize.

Belgia a dominat jocul în primele 45 de minute, având o posesie de 69%. Echipa a fost periculoasă constant, având 10 șuturi la poartă, dintre care patru pe spațiul porții, generând un xG de 0.7. Tielemans a fost cheia mijlocului de teren, având 45 de atingeri și 36 de pase reușite din 40.

România a avut câteva încercări de a răspunde, având șase șuturi și un xG de 0.37. Cele mai notabile momente au fost create pe contraatac, dar apărarea belgiană, coordonată de veteranii Vertonghen și Faes, a fost solidă. Mihăilă și Man au fost printre cei mai activi jucători români, încercând să spargă defensiva belgiană.

Un moment important a fost parada portarului belgian la lovitura de cap a lui Drăgușin, care a menținut scorul de 1-0. România a încercat să mențină presiunea, dar Belgia a controlat bine jocul, reducând șansele clare ale adversarilor.

În finalul reprizei, jocul a devenit mai intens, cu multe faulturi, dar doar un cartonaș galben acordat, lui Lukebakio, ceea ce înseamnă că va lipsi în următorul meci pentru Belgia.

România Revine în Joc, Dar Belgia Își Păstrează Avansul

În repriza a doua, România a intrat pe teren cu o atitudine mult mai ofensivă. Deși Belgia a dominat prima repriză, România a reușit să preia controlul asupra posesiei, având 54% în primele 30 de minute ale reprizei a doua, comparativ cu 31% în prima repriză.

În primele minute după pauză, România a creat câteva ocazii notabile. Mihăilă a pătruns periculos prin defensiva belgiană, dar a trimis mingea peste poartă. Man a avut și el un șut periculos de la distanță, dar Casteels a intervenit cu succes.

Belgia a răspuns în minutul 53, când De Bruyne a șutat periculos, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă. În minutul 57, un alt moment important a fost când De Bruyne a centrat periculos în fața porții, dar Doku nu a reușit să atingă mingea pentru a o împinge în poarta lui Niță.

România a continuat să preseze și în minutul 69, Man a avut o ocazie uriașă de a egala, dar portarul belgian a făcut o paradă excepțională. Belgia a răspuns rapid, iar în minutul 80, De Bruyne a marcat golul decisiv. După un degajare lungă a portarului Casteels, De Bruyne a preluat mingea și a trecut de apărarea română, finalizând pentru a face 2-0.

În ciuda eforturilor României, Belgia a reușit să mențină controlul și să păstreze scorul. România a avut câteva oportunități târzii, dar nu a reușit să concretizeze. În minutul 90+4, meciul s-a încheiat cu scorul de 2-0 pentru Belgia, o victorie meritată bazată pe eficiența lor tactică și performanțele individuale ale jucătorilor cheie.

Belgia Crează Superioritate În Flancul Stâng

În prima repriză, atacul Belgiei s-a concentrat foarte mult pe flancul stâng al României, căutând să creeze superioritate numerică și să îl pună în dificultate pe Nicușor Bancu, lăsându-l în situații de unu-contra-unu împotriva lui Lukebakio. Probabil această decizie a fost luată deoarece Nicușor Bancu este mai accesibil decât Andrei Rațiu, pe flancul opus.

Astfel, Tedesco a căutat să aglomereze flancul stâng al României, cu Youri Tielemans care a avansat în acel flanc și a format un triunghi împreună cu Lukebakio și Castagne. Aceștia au fost în situații de trei-contra-doi împotriva lui Mihăilă și Nicușor Bancu. Romelu Lukaku a jucat predominant în zona lui Andrei Burcă, pentru a îl preveni pe acesta să intervină și să ajute pe flancul stâng.

Belgia aglomerează flancul stâng punând presiune pe Bancu și Mihăilă

Desigur, și Jeremy Doku a pus ceva probleme pe flancul drept, dar lucrurile au stat puțin diferit acolo. Având în vedere faptul că Arthur Theate a rămas mai mult în spate și nu a urcat precum Castagne, atunci presiunea a venit din calitățile individuale ale lui Doku, în pereche cu Kevin De Bruyne. Totuși, Andrei Rațiu împreună cu Dennis Man și Radu Drăgușin au reușit să țină sub control lucrurile în acea zonă.

Kevin De Bruyne este Inevitabil

Cu 68 de atingeri ale balonului, 3 pase importante, 3 șuturi pe spațiul porții (la egalitate cu Romelu Lukaku și Dennis Man) și un gol, Kevin De Bruyne a fost cel mai important jucător al Belgiei în această partidă. În faza ofensivă îl putem vedea pe De Bruyne stând între cele două linii, cu România concentrându-se să acopere liniile de pasă către acesta.

De Bruyne a fost foarte periculos atunci când acesta reușea să primească balonul între linii și să își lanseze coechipierii folosindu-și creativitatea și abilitățile de distribuire a balonului. Poziționarea sa pe teren a fost una fluidă, nu s-a limitat la o anumită zonă de acțiune. Astfel, l-am putut vedea pe De Bruyne atât între liniile defensive ale României, coborând ca să primească balonul și să joace rolul de coordonator de joc, cât și alergând în lateral ca să îl susțină pe Jeremy Doku și să îi ofere o opțiune de pasă înapoi pentru centrare, atunci când acesta pătrundea în careul Tricolorilor.

Zonele de acțiune ale lui Kevin De Bruyne. Acesta a fost activ în toate zonele terenului

Un alt rol important al acestuia a fost pe fazele de tranziție, unde De Bruyne a reușit să exploateze cu succes spațiile lăsate de defensiva României și a sprintat ocupând și atacând rapid zonele lăsate libere de urcarea lui Andrei Rațiu sau a lui Nicușor Bancu.

România în Construcție și în Ofensivă

Pe faza ofensivă, România nu a ales să construiască din spate ci a optat pentru degajări ale lui Niță către extremele Dennis Man și Valentin Mihăilă. Dennis Man a fost cel mai avansat jucător al naționalei, așteptând constant să fie lansat pe flancul drept al terenului.

Pasele trimise de Florin Niță. Trend-ul este clar, acesta i-a căutat pe Man și Mihăilă pe extreme.

Dacă în prima repriză România a avut o posesie de doar 31%, în a doua repriză România a dictat ritmul jocului cu o posesie de 61%. Cel mai mare pericol a venit de la extreme și din atacarea zonelor laterale ale careului. Lansările în spatele liniei defensive urcată destul de mult către mijlocul terenului a fost principala amenințare a României, care nu a dat dovadă de lipsă de creativitate. Deși a generat un xG de 0,94, România nu a reușit din păcate să marcheze.

Șuturile trimise de România. Majoritatea provin din zonele lateral-centrale ale careului

Performanțe Notabile în Defensiva României

Nu putem să nu menționăm performanța excepțională pe care a avut-o Florin Niță în această partidă. Belgia a avut un xG de 1.76, iar Florin Niță a avut 1.21 goluri prevenite. Adică, mai mult de jumătate din ocaziile importante de a marca ale Belgiei au fost prevenite de Niță. Acesta a avut 7 intervenții importante și 22/33 de pase reușite.

Tot în apărare, o performanță notabilă a fost cea a lui Andrei Burcă, care a fost încredințat cu sarcina dificilă de a îl marca pe Lukaku. Acesta a câștigat 6/7 dueluri în care a fost implicat, a blocat două șuturi și a avut 3 deposedări.

Concluzii

Belgia a obținut o victorie importantă cu 2-0 în fața României, revenind după înfrângerea cu Slovacia. Golurile lui Tielemans și De Bruyne au demonstrat superioritatea tactică a belgienilor.

Belgia a dominat jocul, având o posesie mai mare și mai multe șuturi pe poartă. Performanțele lui Lukaku, Tielemans și De Bruyne au fost esențiale, iar apărarea condusă de Vertonghen a rezistat bine. România a arătat determinare în a doua repriză, creând ocazii periculoase prin Mihăilă și Man. Deși nu au marcat, au demonstrat potențial și au făcut o partidă bună

Rezultatul aduce toate echipele din grupă la egalitate, fiecare cu trei puncte. Belgia va aborda cu încredere următorul meci, iar România trebuie să își mențină nivelul ridicat pentru a se califica.