Barcelona vs PSG – Barcelona se Prăbușește după Eliminarea lui Araújo, PSG Profită și Obține Victoria

După victoria dramatică de pe Parc des Princes (2-3), Barcelona părea să aibă controlul asupra acestei runde, deținând un avantaj important de un gol pentru meciul de acasă pe Olímpic Lluís Companys. Totuși, fotbalul este un sport imprevizibil, iar una dintre cele mai mari capcane în care poate cădea o echipă care se confruntă cu o adversară de talia lui PSG este să se complacă în situația curentă. Barcelona a cedat acestei tentații, pierzând din vedere miza uriașă și ratând șansa de a își continua parcursul în Champions League.

Echipele de Start

Din partea Barcelonei, nu avem diferențe majore față de meciul din tur în formația de start, singura schimbare fiind Pedri în locul lui Sergi Roberto care este suspendat în această etapă.

În tabăra PSG-ului, avem revenirea lui Hakimi, ceea ce înseamnă că Marquinhos își poate relua rolul central, iar la linia mediană îl avem pe Warren Zaire-Emery în locul lui Kang-In Lee. Interesantă este configurația francezilor în atac, unde îl vedem pe Mbappe la centru, cu Ousmane Dembélé și Bradley Barcola jucând ca extreme, spre deosebire de meciul din tur unde Mbappe a avut poziția de aripă stângă.

Luis Enrique alege deci să înceapă cu configurația pe care a avut-o începând cu a doua repriză a meciului din tur. În tur, Luis Enrique l-a introdus în joc pe Barcola pentru a îl elibera pe Dembele de pe flancul drept. Astfel Dembele a putut să preia rolul de număr 9. De această dată, Barcola acoperă flancul stâng, iar Mbappe preia rolul numărului 9, cu Dembele pe aripa dreaptă.

Barcelona Alege o Strategie Reactivă

Având în vedere rezultatul care îi avantajează, Barcelona alege să cedeze controlul jocului lui PSG, care deține o posesie de 60% în primele minute ale meciului și 64 de pase în jumătatea adversă, față de cele 17 ale Barcelonei.

Barcelona se apără în formație, cu linia mediană și cea defensivă apropiate, rotindu-se compact după schimbările de flanc ale PSG-ului. De fiecare dată când Mbappé atinge balonul, Barcelona îl închide formând situații de 2 contra 1 pentru a-l neutraliza pe starul de la PSG.

Strategia lor se fructifică în minutul 11, când balonul este recuperat de pe flancul drept de către Barcelona și ajunge la Frenkie de Jong. Acesta distribuie balonul în flancul drept la Lamine Yamal, dar Barcelona nu reușește să progreseze și trimite balonul în spate.

Araujo urcă la centrul terenului și observă forma compactă la centrul terenului, în structura de mid-block cu care se apără oaspeții. Îl lansează pe Lamine Yamal, care este întâmpinat de Nuno Mendes, dar intră exploziv în careu și centrează puternic pentru venirea fulger a lui Raphinha. Raphinha îl depășește pe Hakimi și trimite balonul în plasă, mărind avantajul Barcelonei la două goluri.

Lamine Yamal centrează puternic pentru intrarea explozivă a lui Raphinha

Barcelona Păstrează Avantajul și Rezistă Asaltului

PSG își continuă asaltul asupra porții lui ter Stegen, menținând posesia pe parcursul primei reprize. Barcelona nu renunță la ieșirile fulgerătoare atunci când simte o vulnerabilitate în poziția avansată a PSG-ului.

Acest lucru se vede clar în statisticile din prima repriză. Catalanii au avut 38 de pase lungi, reprezentând un procent de 23% din totalul lor de pase. Pe când PSG s-a bazat mai mult pe o construcție scurtă, pasele lungi reprezentând doar 10% din total.

Gazdele sunt foarte aproape de a marca încă o dată în minutul 20. Recuperează balonul de la Mbappé din jumătatea de teren a PSG-ului și îl lansează pe Raphinha pe partea stângă, care centrează în careu. Nuno Mendes respinge, dar balonul ajunge la Lewandowski, care trimite un șut puternic peste bara transversală.

Poziția șutului lui Lewandowski

De Ce Vede Araujo Cartonașul Roșu?

Situația devine gravă pentru Barcelona în minutul 29 când Araujo este eliminat din teren de arbitrul Istvan Kovacs.

În faza de construcție, Barcelona trimite înapoi la linia de fundași, iar Araujo încearcă o pasă incisivă în flancul drept, dar aceasta este interceptată foarte bine de Nuno Mendes. Mendes îl lansează din prima pe Barcola, care, aflându-se în pressing, are suficient spațiu și sprintează direct către poartă, neavând niciun fundaș al Barcelonei în calea sa.

Araujo îl prinde din urmă și încearcă un duel de umăr la umăr cu Barcola, dar ridică sus brațul și îl faultează. Având în vedere că Barcola se afla într-o situație iminentă de gol, iar Araujo, venind din spate, reprezenta ultimul apărător, Istvan Kovacs i-a arătat din prima cartonașul roșu fundașului uruguayan.

Greșeala majoră a acestuia îi va costa mult pe catalani. Nu pot înțelege de ce Araujo a procedat astfel. Pentru început, Barcelona avea un avantaj cumulat de două goluri, deci chiar dacă Barcola reușea să marcheze, gazdele ar fi continuat să fie în avantaj și le-ar fi fost mult mai ușor să îl mențină cu toți cei 11 jucători.

Totodată, Barcola ar fi trebuit să îl învingă mai întâi pe ter Stegen, lucru care nu este ușor de făcut, acesta fiind un portar excelent, cum ne-a arătat și pe parcursul acestei partide. Araujo a fost complet responsabil de această eliminare și de întreaga fază, deoarece aceasta a pornit de la pasa lui greșită de la centrul terenului.

Greșeala imensă care duce la eliminarea lui Araujo

Barcelona Încearcă să se Adapteze dar Dembele Lansează PSG Către Semifinale

După eliminarea lui Araujo, Xavi încearcă să se adapteze făcând o schimbare în minutul 36. Iese Lamine Yamal și intră pe teren Íñigo Martínez. Deci Xavi renunță puțin la incisivitatea Barcelonei pentru o poziție mai defensivă. Nu știu exact dacă schimbarea lui Yamal a fost cea mai inspirată alegere, având în vedere forma excelentă a acestuia și contribuția directă la golul Barcelonei.

Poate ar fi meritat să încerce mai întâi o reconfigurare cu jucătorii actuali de pe teren, folosindu-l pe de Jong ca fundaș central, acesta acoperind în caz de urgență acest post în trecut.

Barcelona începe să se apere cu două linii defensive foarte strânse, într-o formație de 4-4-1. Superioritatea numerică a PSG-ului începe să se vadă în minutul 40. Atât Barcola, cât și Dembélé rămân depărtați de centrul terenului, încercând să profite de forma extrem de compactă a Barcelonei. Vitinha distribuie balonul de la centru către Barcola, care centrează pentru Mbappé. Acesta nu ajunge la minge, dar centrarea trece mai departe, ajunge la Dembélé, care dintr-o poziție dificilă îl execută din prima pe ter Stegen și aduce PSG la distanță de 1 gol.

Liniile de apărare ale Barcelonei la golul lui Dembele. Acesta profită de superioritatea numerică și are loc în partea stângă

PSG Recapătă Terenul Pierdut

În a doua repriză, lucrurile se înrăutățesc și mai mult pentru Barcelona. Este normal ca pierderea unui jucător atât de devreme, precum și golul egalizator al lui Dembélé să afecteze mult moralul, și acest lucru se vede în minutul 54 la un corner executat de PSG. Aceștia execută scurt, balonul ajunge la Vitinha care are extrem de mult spațiu în fața careului, are timp să își așeze balonul și marchează golul egalizator, aducând scorul agregat la 4-4.

Astfel, PSG are peste 30 de minute rămase în avantaj numeric pentru a obține locul în semifinală.

Vitinhia are suficient spațiu pentru a își așeza balonul și a readuce egalitatea scorului agregat

Barcelona totuși nu este gata să capituleze și, câteva minute mai târziu, printr-o pasă lungă către Pedri, ajunge în colțul terenului. Acolo, Pedri combină cu Lewandowski, care reușește să scoată balonul din aglomerația creată și îl găsește pe Gundogan la centrul careului. Acesta trimite un șut puternic, dar are un ghinion imens și nimerește bara laterală.

Imediat după această fază, Xavi este eliminat pentru proteste la un fault acordat de Kovacs pentru PSG, altă lovitură masivă pentru moralul Barcelonei.

Barcelona se Prăbușește

În minutul 59, João Cancelo face o greșeală imensă când încearcă să îl deposedeze decisiv pe Dembélé după o preluare slabă a acestuia, iar Kovacs acordă lovitură de la 11 metri pentru PSG. Intrarea aceasta a lui Cancelo a fost excesivă, având în vedere preluarea slabă a lui Dembélé, care deja pierduse un tempo și nu era într-o poziție foarte periculoasă care ar fi putut să pună probleme. Astfel, Mbappé marchează și aduce avantajul pentru PSG.

Luis Enrique nu a putut totuși să stea liniștit, deoarece este extrem de important ca PSG să mențină ritmul și să nu se relaxeze încă. Șutul din minutul 73 al lui Lewandowski, care este apărat de Donnarumma, este dovada faptului că Barcelona totuși poate duce această partidă în prelungiri. Acesta totuși este ultimul șut al Barcelonei din această partidă.

Mbappé încheie definitiv partida în minutul 89 când PSG scapă pe contraatac și bombardează la propriu poarta lui ter Stegen. Acesta respinge șutul cutremurător al lui Mbappé, respinge și replica lui Marco Asensio, dar Mbappé reușește cu al doilea șut să trimită balonul în plasă și totodată să trimită PSG în semifinalele Champions League.

Mbappe trimite PSG în semifinalele Champions League

Concluzii

Probabil nimeni nu se aștepta la un asemenea rezultat în această partidă. Barcelona a plecat cu un avantaj de un gol obținut pe Parc des Princes, dar s-a complăcut în această situație, iar PSG a profitat de acest lucru. Desigur, orice era posibil, dar această partidă dramatică ne-a arătat cum, în fotbal, nimic nu este sigur și orice rezultat se poate întoarce.