Analiză Tactică: Manchester City vs West Ham – Victoria care a adus al patrulea titlu consecutiv

Manchester City a reușit să-și asigure al patrulea titlu consecutiv în Premier League după o victorie cu 3-1 împotriva lui West Ham United pe teren propriu. Dubla lui Phil Foden în primele 18 minute ale jocului a pus gazdele într-o poziție confortabilă, dar un moment de strălucire din partea lui Mohammed Kudus, cu puțin înainte de pauză, a redus din diferență și a oferit o rază de speranță echipei lui David Moyes. Cu toate acestea, echipa lui Pep Guardiola a dominat repriza a doua, Rodri reușind să înscrie din afara careului și să restabilească avantajul de două goluri al lui Manchester City.

Echipele de Start

Pep Guardiola face două schimbări față de victoria cu 2-0 împotriva celor de la Tottenham. Stefan Ortega îl înlocuiește pe Ederson care a suferit o accidentare pe parcursul acelei partide după o ciocnire cu Cristian Romero. Cea de-a doua schimbare o reprezintă Jeremy Doku în locul lui Kovacic, care trece pe flancul drept, iar Rodri rămâne singurul pivot.

David Moyes optează pentru o formație puțin diferită față de obișnuitul 4-2-3-1. Acesta alege o formație cu o linie defensivă de 3 fundași, unde Mavropanos, revenit după accidentare, în înlocuiește pe Ogbonna iar Cresswell preia rolul de al treilea fundaș central.

Rezumatul Partidei

Kudus reaprinde speranțele pentru West Ham

Manchester City a început meciul în forță, cu Phil Foden deschizând scorul în minutul 2 cu un șut spectaculos din afara careului. Mavropanos a greșit o degajare, iar Haaland a pasat la De Bruyne, care l-a găsit pe Silva în flancul drept. Silva a trimis o pasă precisă către Foden, care a marcat cu un șut plasat.

City a continuat să domine, iar în minutul 18, Foden a înscris al doilea gol după o fază inițiată de Doku. Gvardiol a trecut de doi mijlocași ai West Ham-ului și i-a pasat lui Haaland, care a trimis balonul perfect pentru Doku. Acesta i-a pasat lui Foden, care a finalizat din apropierea careului mic.

West Ham a avut puține ocazii în prima repriză, dar Kudus a redus din diferență în minutul 42 cu o execuție spectaculoasă. După un corner executat de Ward-Prowse, Kudus a trimis un șut din foarfecă care l-a surprins pe Ortega.

Rodri Marchează și aduce al patrulea titlu pentru City

Manchester City a intrat în repriza a doua cu intenția clară de a-și asigura victoria și, implicit, titlul de campioană. În minutul 59, Rodri a marcat al treilea gol pentru City, cu un șut precis de la distanță, după o pasă creativă de la Bernardo Silva, care și-a trecut astfel în cont a doua pasă decisivă a zilei.

După al treilea gol, West Ham a întâmpinat dificultăți în a crea ocazii ofensive. Echipa lui Guardiola a controlat jocul, menținând posesia și încercând să-și conserve avantajul. West Ham a avut o singură ocazie notabilă, când Soucek a marcat, tot din corner, dar golul a fost anulat pentru un hands evident după verificarea VAR-ului.

Finalul meciului a fost unul calm pentru Manchester City, care a gestionat bine ultimele minute, în timp ce West Ham nu a reușit să mai amenințe poarta lui Ortega. În cele din urmă, City a încheiat partida cu o victorie confortabilă, obținând astfel al patrulea titlu consecutiv în Premier League.

Momente Cheie
  • 2’ – Gol Manchester City: Foden înscrie cu un șut curbat de la marginea careului după pasa lui Silva.
  • 18’ – Gol Manchester City: Foden marchează din nou, de data aceasta din apropiere, după o pasă de la Doku.
  • 42’ – Gol West Ham: Kudus reduce din diferență cu o execuție spectaculoasă din foarfecă, după un corner executat de Ward-Prowse.
  • 59’ – Gol Manchester City: Rodri înscrie al treilea gol al gazdelor cu un șut de la distanță, assist pentru Silva.
  • 88’ – Gol anulat pentru West Ham: Soucek înscrie, dar golul este anulat pentru un hands după verificarea VAR.

Analiza Tactică

Strategia ofensivă a lui Guardiola în fața liniei de 3 fundași

În general Manchester City sunt o echipă care preferă ocaziile sigure din apropierea porții și să avanseze prin pase cu balonul până în careu. Astfel, Guardiola a ales să îl păstreze pe Phil Foden într-o poziție centrală, cu Jeremy Doku și Bernardo Silva apropiați de tușă pentru a oferi lățime.

Astfel, pe flancul stâng al terenului, în poziția de centru stânga îl vedem pe Gvardiol iar în poziția de centru dreapta îl vedem pe Kevin De Bruyne. În această configurație, Phil Foden are loc suficient la centrul terenului alături de Erling Haaland pentru a finaliza ocaziile create de pe flancuri.

Așezarea ofensivă în teren a Manchester City

Această strategie s-a putut vedea clar la faza celui de-al doilea gol, unde Gvardiol a combinat pe flancul stâng cu Jeremy Doku, care i-a centrat perfect lui Foden, aflat în centrul careului.

City se adaptează cu șuturi de la distanță

Dacă ne uităm la cele trei goluri marcate de City în această partidă, observăm ca doar unul, și anume cel amintit mai sus se pliază pe filozofia de a pătrunde până aproape de poartă. Este normal ca, în fața unei linii defensive de 5 oameni, cu 3 fundași centrali să întâmpini dificultăți de a pătrunde în centrul careu, în special într-o poziție care să îți permită un unghi favorabil pentru a marca.

Harta paselor cetățenilor

Pe harta paselor de mai sus, vedem o dificultate de a pătrunde prin centrul terenului, poziția medie a vârfurilor fiind la marginea careului, iar puține spre deloc dintre pase sunt centrale în adâncime.

Desigur, una dintre soluțiile la această problemă o reprezintă șuturile de la distanță, care au devenit o opțiune mai puțin populară în fotbalul modern din cauza șanselor scăzute de reușită.

Totuși celelalte două goluri marcate de Manchester City au venit din șuturile de la distanță spectaculoase ale lui Rodri și Foden. Astfel, City ne arată că această strategie este încă o opțiune importantă în lumea fotbalului.

Vedem pe harta șuturilor că City a încercat în rânduri repetate șuturi de la distanță, chiar dacă nu au avut un xG foarte mare.

Unde a greșit West Ham în această partidă

Greșeală principală a oaspeților din această partidă a fost faptul că aceștia nu au încercat să întrerupă ritmul din ofensiva gazdelor. Dacă ne uităm la două exemple unde Manchester City nu au reușit să se impună, putem vedea că echipele adverse au făcut multe faulturi întrerupând ritmul de joc. În înfrângerea suferită cu Wolverhampton, Manchester City a fost faultată de 18 ori, iar în egalul cu Arsenal de 19 ori.

Totodată, așa cum atât Real Madrid cât și Chelsea ne-a arătat foarte bine, Manchester City poate fi vulnerabilă pe faza de tranziție atunci când adoptă o poziție avansată pentru a sufoca adversarul. În această partidă, West Ham nu a reușit să profite în momentele în care a preluat posesia și a avut o calitate destul de slabă a paselor lungi.

Harta paselor ratate ale oaspeților

Dacă comparăm procentajul de success al paselor lungi ai jucătorilor de la West Ham din această partidă cu cel al jucătorilor de la Real Madrid din egalul de 3-3 făcut în Champions League în partida cu City observăm calitatea ridicată a paselor lungi care au lansat contraatacuri și i-au ajutat pe Real Madrid să ajungă în finala Champions League.

Concluzii

Manchester City a câștigat meciul cu 3-1 împotriva lui West Ham, asigurându-și al patrulea titlu consecutiv în Premier League. Deși West Ham a arătat momente de rezistență, diferența de clasă și controlul jocului de către echipa lui Guardiola au fost evidente. City a dominat posesia și a creat mai multe ocazii de gol, confirmându-și statutul de cea mai puternică echipă din campionat. West Ham încheie sezonul pe locul nouă, fără schimbări majore în clasament.