Hat-trick Cole Palmer, Nicolas Jackson Dispută un Penalty – Chelsea vs Everton

Chelsea a demonstrat o evoluție imprevizibilă în acest sezon de Premier League. Etapa trecută, echipa nu a reușit să obțină o victorie împotriva lanternei roșii, Sheffield United. Cu două etape în urmă, a încheiat partida cu Burnley, penultima clasată, într-un egal 2-2, în ciuda avantajului de un gol și un jucător în plus. Considerând investițiile substanțiale în transferuri, aceste rezultate nu se ridică la nivelul așteptărilor, Chelsea ratând finala Cupei Ligii Angliei și situându-se momentan pe un dezamăgitor loc 9 în clasament.

Un lucru este cert: Cole Palmer s-a dovedit a fi cel mai reușit transfer al sezonului pentru Chelsea de pe Stamford Bridge, egalând performanța lui Erling Haaland în ceea ce privește numărul de goluri marcate, datorită prestației sale remarcabile din meciul Chelsea – Everton. Chelsea a reușit una dintre cele mai convingătoare partide ale sezonului, oferind un adevărat spectacol fanilor prin această victorie impresionantă cu scorul de 6-0.

Echipele de Start

Ca și în restul sezonului, Chelsea a fost lovită de accidentări, având mulți jucători indisponibili în această partidă. Pe lângă absențele uzuale, cum ar fi Reece James, Christopher Nkunku sau Romeo Lavia, în acest meci mai lipsesc și Enzo Fernandez și Axel Disasi, ambii accidentați, iar Raheem Sterling este absent din cauza unei îmbolnăviri recente.

Astfel, Connor Gallagher preia poziția lui Enzo Fernandez, alături de Moises Caicedo, iar Cole Palmer joacă poziția de mijlocaș ofensiv central, cu Noni Madueke acoperind flancul drept al terenului (poziția obișnuită a lui Cole Palmer).

Accidentarea notabilă în cazul lui Everton o reprezintă absența lui Dominic Calvert-Lewin, atacantul principal al celor de la Everton, care este înlocuit în această partidă cu Beto.

Început Promițător Pentru Ambele Tabere

Meciul începe printr-o acțiune rapidă a gazdelor: Cole Palmer inițiază jocul cu o pasă către Thiago Silva, care o trimite spre Malo Gusto pe aripa dreaptă. Acesta paseaza rapid către Nicolas Jackson, care prelungește balonul spre Cole Palmer aflat în centrul terenului. Palmer îl driblează pe Tarkowski și pasează lateral către Mykhaylo Mudryk, dar pasă este ușor prea în față. Chelsea păstrează posesia, iar Conor Gallagher este faultat de Onana, obținând o lovitură liberă care nu este valorificată.

Chelsea construiesc din spate printr-o linie de trei fundași: Thiago Silva în centru, Trevor Chalobah pe flancul drept și Cucurella pe cel stâng. Malo Gusto urcă pe banda dreaptă spre centrul terenului în faza de construcție atunci când observă spațiu liber între cele două linii defensive ale gazdelor.

Malo Gusto observă spațiul liber între cele două linii defensive și îl ocupă, lansându-l după pe Madueke pe flancul drept. Acesta obține un corner din cursa sa.

Pe începutul partidei, ambele echipe adoptă o structură defensivă de tipul mid-block, așteptând oportunități de a ieși la pressing. Acest lucru este evidențiat de ieșirile lui Petrovic și ale lui Pickford pentru a degaja balonul din poziții periculoase.

Everton este destul de agresivă în acest debut de meci, cu 6 jucători în jumătatea terenului lui Chelsea. Echipa oaspeților creează faze periculoase, obligându-l pe Malo Gusto să trimită o pasă greșită direct în afara spațiului de joc.

La faza următoare, Everton așteaptă la marginea careului lui Petrovic și aglomerează eficient partea dreaptă a terenului, deposedându-l pe Malo Gusto care a încercat un dribling pentru a crea spațiu, dar nu a reușit din cauza pressingului eficient al lui Everton. Balonul ajunge pe flancul opus, unde Coleman coboară rapid prin spate, îl pierde pe Mudryk, primește o pasă incisivă și centrează puternic pentru a evita ieșirea lui Petrovic. Din păcate, Beto ratează din fața porții, cu un șut ce are un xG de 0,95, adică aproape un gol sigur.

Acesta ratează deoarece balonul îl lovește pe tibie iar Beto nu reușește să îl împingă în poartă. Totuși, nu s-ar fi putut centra cu mai puțină forță deoarece centrarea ar fi putut fi interceptată ușor de Petrovic.

Beto ratează din fața porții lui Petrovic și nu reușește să deschidă scorul în minutul 10

Chelsea Rezolvă Problema Pressing-ului și Deschide Scorul

În minutul 12, Everton pierde posesia balonului la marginea stângă a terenului după o repunere în joc greșită. Chelsea rezolvă faza printr-o pasă în spate la Petrovic. Partea dreaptă a terenului este liberă din cauza concentrării jucătorilor lui Everton pe flancul opus pentru repunerea balonului. Petrovic pasează către Malo Gusto, care se află pe flancul drept.

Dwight McNeil apare imediat lângă Malo Gusto pentru a pune presiune, iar Caicedo coboară la pasă urmărit de marcajul omului său. Malo Gusto pasează rapid către Chalobah, care combină cu Caicedo, care coboară din nou. Această coborâre îl obligă pe McNeil să se întoarcă, creând spațiu pentru Malo Gusto să urce pe teren și să primească o pasă de la Caicedo.

Faza de construcție care a dus la primul gol

Malo Gusto urcă pe flanc și îi pasează lui Cole Palmer în centru, iar acesta ne arată tehnica sa extraordinară printr-un dribbling prin care trece de Jarrad Branthwaite. Palmer este preluat de Garner și Onana, reușește să scoată balonul cu călcâiul pentru a combina cu Jackson și trimite un șut plasat de la centrul careului deschizând scorul. Acest gol a fost posibil datorită tehnicii excepționale ale lui Cole Palmer care ne arata de ce este cel mai bun transfer făcut de Chelsea in acest an.

După gol, Everton rămâne în pressing, dar Chelsea reușește să scape de el printr-un balon lung pentru coborârea lui Nicolas Jackson la centrul terenului, care prelungește cu capul pentru Madueke. Acesta traversează terenul prin centru, prin spatele lui Palmer și îi pasează lui Mudryk, continuând să îl ocoloească. Mudryk îi întoarce balonul, acesta centrează dar balonul îl nimerește la nivelul șoldului pe Palmer.

Cole Palmer Reușește Hat-trick-ul

Pe faza de construcție, Everton se bazează pe degajări și pase lungi de la Pickford și continuă cu un pressing agresiv în jumătatea terenului lui Chelsea. Echipa oaspeților are probleme la repliere atunci când Chelsea reușește să treacă de pressingul lor.

În minutul 17, Everton comite un fault care le dă celor de la Chelsea o lovitură liberă pe care o bat scurt. Se creează aglomerație pe flancul stâng al terenului și printr-o serie de dueluri, mingea ajunge la Caicedo.

Caicedo se impune în duelul cu un apărător și îi pasează lui Mudryk în lateral. Mudryk centrează pentru Jackson, dar șutul său este parat de Pickford. Cole Palmer vine din spate și trimite elegant cu capul balonul în plasă, marcând cel de-al doilea gol pentru Chelsea!

Faza de la cel de-al doilea gol al lui Cole Palmer

Din acest moment, ambele echipe scad puțin din intensitate. Everton continuă să construiască cu pase lungi de la portar, dar pressingul lor este mai slab.

În minutul 29, Everton reușește să mențină controlul unui balon lung aruncat la bătaie, dar Chelsea închide bine spațiul și forțează o pasă în spate. Aici, Pickford face o greșeală uriașă. Iese din poartă pentru a participa la construcție și trimite o pasă în centru către Amadou Onana. Palmer interceptionează ușor pasă. Profitând de poziția avansată a lui Pickford, Palmer șutează lobat peste portar și completează hat-trick-ul!

Nicolas Jackson Închide Meciul Pentru Chelsea

Ar fi fost mai mult decât suficient ca prestația lui Cole Palmer să se oprească aici, dar englezul a continuat să mărească avantajul deja considerabil al lui Chelsea. Palmer a avut o contribuție esențială pe toate zonele terenului, fiind totodată și jucătorul cu cea mai avansată poziție pentru gazde.

Statisticile ne arată poziția medie avansată a lui Cole Palmer, care a jucat mai sus decât Nicolas Jackson, care avea rolul de vârf. Se poate observa că zonele în care a activat Palmer au fost predominant în partea de centru-dreapta în fața careului, o poziție naturală pentru acesta care de obicei joacă ca extremă dreapta.

Palmer nu a ezitat să ajute în toate zonele terenului, coborând atât în faza de construcție, cât și oferind suport ofensiv pe flancurile necesare.

Un exemplu clar al versatilității lui Palmer este faza din minutul 44. Primind balonul de la Mudryk pe partea stângă a terenului, englezul trimite o pasă din prima la limita offside-ului pentru Cucurella. Pasa lui Palmer are o putere calculată precis, astfel încât mingea ajunge la Cucurella fix înainte ca fundașul advers să intervină. Cucurella finalizează cu un șut plasat care duce scorul la 4-0!

Cine Execută Lovitura de la 11 Metrii?

Repriza a doua nu a adus nicio schimbare a scorului pentru oaspeti, cu Everton incapabil să recupereze cele 4 goluri primite. O fază importantă din prima repriză a avut loc în minutul 61, când Cole Palmer a fost faultat în careul de 16 metri. Arbitrul a lăsat avantajul jocului, dar faza s-a terminat cu o deposedare a lui Madueke. Paul Tierney a fluierat penalty.

Madueke a vrut să execute penalty-ul, considerând că el a fost faultat. Nicolas Jackson a insistat însă să execute el lovitura de la 11 metri. Motivul conflictului nu este clar, în condițiile în care Cole Palmer a fost desemnat executantul penalty-urilor pentru Chelsea în acest sezon.

Comportamentul lui Madueke și Jackson a fost complet neprofesionist, ridicând semne de întrebare cu privire la confuzia existentă în cadrul echipei Chelsea și la lipsa de direcție, după numeroasele schimbări din ultima vreme.

Alfie Gilchrist Marchează Primul Său Gol în Premier League!

Ultima reușită a meciului a venit din partea lui Alfie Gilchrist, un produs al academiei lui Chelsea, care a intrat pe teren în minutul 88 în locul lui Malo Gusto.

Ritmul partidei a scăzut considerabil spre final, Everton resemnându-se cu înfrângerea, iar Chelsea reducând semnificativ intensitatea jocului, având în vedere meciul important cu Manchester City din Cupa Angliei. Antrenorul Pochettino ar fi putut face schimbările mai devreme, având în vedere avantajul confortabil de 5 goluri obținut încă din minutul 64.

Cu toate acestea, în minutul 90, Conor Gallagher reușește o pasă lungă de la centrul terenului către Ben Chilwell pe flancul stâng. Chilwell șutează, iar mingea ajunge la Gilchrist, care execută un voleu puternic și marchează ultimul gol al meciului, stabilind scorul final de 6-0 pentru Chelsea.

Acest moment este unul extrem de important pentru Gilchrist, deoarece reprezintă primul său gol în Premier League. Pentru fanii echipei, este o bucurie imensă să vadă un jucător crescut la academie reușind o astfel de performanță.

Alfie Gilchrist marchează primul său gol din Premier League

Concluzii

Chelsea a reușit o victorie spectaculoasă și categorică cu 6-0 împotriva lui Everton, demonstrând o evoluție mult mai bună în comparație cu ultimele meciuri. Cole Palmer a fost starul meciului, reușind un hat-trick și o prestație impecabilă. Nicolas Jackson a avut și el o partidă foarte bună dar este păcat că performanța sa a fost eclipsată de comportamentul său neprofesionist la faza penalty-ului.

Partida a fost plină de realizări și a fost o gură de aer proaspăt pentru fanii lui Chelsea după șirul de rezultate oarecum dezamăgitoare din ultima perioadă.