Anglia se Impune în amicalul cu Bosnia-Herțegovina: Analiza Tactică

Anglia a obținut o victorie categorică, scor 3-0, împotriva Bosniei-Herțegovina în penultimul lor meci amical înainte de Euro 2024. Cu un lot provizoriu de 33 de jucători, acest meci a fost o oportunitate pentru Gareth Southgate de a decide cei șapte jucători care vor fi eliminați din lot înainte de turneul european.

Deși echipa a avut o primă repriză dezamăgitoare, au revenit în forță în a doua parte a jocului, dominând complet adversarul și creând multiple ocazii de gol. Cu un xG (expected goals) de 3.12, comparativ cu doar 0.03 pentru Bosnia, Anglia și-a demonstrat superioritatea pe teren.

Echipele de Start

Southgate optează pentru o formație de 4-2-3-1 cu Lewis Dunk și Marc Guehi ca fundași centrali și Erzi Konsa pe flancul drept. Problema intervine pe flancul stâng, unde Luke Shaw este singurul candidat pentru postul de fundaș lateral stânga. Acesta fiind accidentat, Southgate a optat pentru Kieran Trippier.

Trent Alexander-Arnold și Connor Gallagher joacă rolul de pivot dublu cu Jarrod Bowen și Eberechi Eze ca mijlocași ofensivi. Cole Palmer preia rolul de număr 10, un rol cu care acesta s-a familiarizat la Chelsea în ultima perioadă, iar Ollie Watkins joacă rolul de vârf împins.

Rezumatul Partidei

Prima repriză: Letargie și lipsă de acțiune

Prima repriză a fost una letargică pentru Anglia, care nu a reușit să impună un ritm de joc coerent. Deși au dominat posesia, singurele momente notabile au venit de la Palmer și Eze. Palmer a creat cea mai mare ocazie a reprizei, când l-a lansat pe Ollie Watkins care a scăpat singur cu portarul bosniac, dar a ratat șansa de a deschide scorul. În rest, jocul Angliei a fost lipsit de inspirație și dinamism.

Bosnia, pe de altă parte, a avut o singură șansă de gol, dar nu au reușit să o transforme în ceva concret. Cu toate acestea, s-au apărat bine și au reușit să mențină scorul de 0-0 până la pauză.

Harta ocaziilor din prima repriză

A doua repriză: Transformare radicală

După pauză, Anglia a intrat pe teren cu o atitudine schimbată. În minutul 59, Cole Palmer a transformat un penalty acordat în urma unui fault asupra lui Ezri Konsa, deschizând scorul pentru gazde. A fost primul gol al lui Palmer pentru națională și un moment important pentru tânărul jucător.

În minutul 85, o acțiune colectivă superbă a dus la al doilea gol al Angliei. Jack Grealish a trimis o centrare precisă către Trent Alexander-Arnold, care a finalizat cu o voleu spectaculos în colțul de jos al porții. A fost o execuție de excepție din partea fundașului de la Liverpool, demonstrându-și abilitatea ofensivă.

Finalul partidei: Kane închide tabela

În ultimele momente ale meciului, Harry Kane a marcat al treilea gol al echipei, profitând de o respingere slabă a apărării bosniace. Golul lui Kane a fost rezultatul unei combinații între Maddison și Bowen, care au creat agitație în careul advers. Kane a fost la locul potrivit și a trimis mingea în plasă, asigurând o victorie confortabilă pentru Anglia.

Analiza Tactică

Construcția și Așezarea în Teren a Angliei

În teren, Anglia a adoptat o formă de tipul 2-4-3-1, cu cei doi fundași laterali urcând în linie cu cei doi pivoți (Alexander-Arnold și Gallagher). Astfel, Anglia reușea să restabilească echilibrul numeric la centrul terenului în faza de construcție. Atunci când avansau, Trippier se suprapunea în exterior cu Eze, adoptând de multe ori o poziție mai avansată decât Konsa. Acest lucru îi permitea lui Eze să pătrundă înspre centrul careului și să se folosească de abilitățile sale de dribbling.

Cole Palmer, care a patrulat constant între liniile defensive și de mijloc ale Bosniecilor, alături de Eze au fost jucătorii care s-au remarcat cel mai mult în prima repriză a jocului, fiind responsabili de fazele cele mai periculoase. Cei doi s-au remarcat în meciul lor de debut pentru națională și au demonstrat că ar trebui să facă parte din lotul de la EURO 2024.

Debuturile lui Cole Palmer și Eberechi Eze

Cole Palmer și Ezri Konsa au avut o seară fantastică pentru Anglia împotriva Bosniei și Herțegovinei, ajutând echipa să obțină o victorie importantă. Palmer a dat dovadă de calm și încredere când a transformat un penalty, marcându-și primul său gol pentru echipa națională în debutul său complet. Acesta are 9/9 penalty-uri transformate pentru Chelsea în acest sezon.

Eberechi Eze a fost și el în evidență în același meci, demonstrând abilități tehnice impresionante și o inteligență tactica remarcabilă. Cu driblinguri elegante și control precis al mingii, Eze a fost un factor important în deschiderea defensivei adversarilor. Alături de Palmer și alți debutanți, Eze a contribuit la diversificarea opțiunilor tactice ale echipei naționale și la pregătirea acesteia pentru competițiile următoare.

Contribuțiile lui Eze și Palmer, dribbling-uri, șuturi și pase cheie

Rolul lui Trent Alexander-Arnold

Este interesant să ne uităm la rolul, sau mai bine zis, rolurile jucate de Trent Alexander-Arnold în această partidă. Acesta a început ca pivot, făcând pereche cu Connor Gallagher, distribuind balonul în profunzime și jucând rolul de metronom al echipei.

Harta paselor echipei Angliei

Putem vedea pe harta paselor de mai sus legătura strânsă dintre Trent Alexander-Arnold și Connor Gallagher, aceștia având de asemenea și o poziție medie foarte apropiată unul de celălalt.

În minutul 63, când Southgate a făcut un val masiv de modificări, Adam Warthon a preluat rolul de pivot alături de Gallagher iar Trent Alexander-Arnold a preluat rolul de fundaș lateral dreapta (rolul lui natural dacă putem spune asta), iar Konsa s-a mutat pe flancul stâng. Deși s-a descurcat foarte bine în rolul de pivot defensiv, Alexander-Arnold a strălucit în poziția de fundaș lateral.

Colaborarea sa cu Jack Grealish a dus la rezultate bune în această partidă, pasa acestuia în diagonală pentru Grealish a rezultat într-o ocazie mare de gol, iar în schimb, schimbarea de flanc a lui Grealish finalizată cu un voleu excepțional a lui Alexander-Arnold a dublat avantajul Angliei.

Dacă ne uităm peste pasele lui Trent Alexander-Arnold, vedem că cele din a doua repriză sunt concentrate mai mult dinspre flancul drept al terenului, față de cele din prima repriză când acesta a jucat pe rolul de pivot și a avut o libertate mai mare de mișcare.

Concluzii

Acest meci a fost un test esențial pentru Gareth Southgate în selecția finală a lotului pentru turneul european. În ciuda unei prime reprize dezamăgitoare, Anglia a reușit să-și demonstreze superioritatea în a doua parte a jocului. Performanțele notabile ale debutanților, precum Cole Palmer și Eberechi Eze, au adus un suflu nou echipei, arătând că acești jucători ar putea juca un rol crucial la EURO 2024.

În prima repriză, echipa a întâmpinat dificultăți în a impune un ritm de joc, însă a doua repriză a adus o transformare radicală, culminând cu un scor de 3-0 în favoarea Angliei. Statisticile arată clar dominarea echipei engleze, cu un xG de 3.12 comparativ cu doar 0.03 pentru Bosnia, subliniind astfel eficiența echipei care a marcat în linie cu statisticile și așteptările.

Rolurile diverse jucate de Trent Alexander-Arnold în acest meci au evidențiat versatilitatea sa și abilitatea de a influența jocul din multiple poziții. Contribuțiile sale, alături de cele ale altor jucători cheie, au fost fundamentale în asigurarea unei victorii confortabile.Acest meci oferă o imagine clară asupra potențialului și limitărilor actualului lot al Angliei. Cu siguranță, Southgate are acum o mai bună înțelegere asupra formației optime și a jucătorilor care merită să fie incluși în lotul final pentru turneul european.