Bayern München vs Real Madrid 2-2: Analiza Semifinalei Ligii Campionilor

Meciul dintre Bayern München și Real Madrid, disputat în semifinalele Ligii Campionilor, s-a încheiat cu un scor de 2-2, lăsând deschisă disputa pentru meciul retur de la Madrid. Acest rezultat îi avantajează pe Real Madrid, care au nevoie de o victorie acasă săptămâna viitoare pentru a-și asigura locul în finalele de pe Wembley.

Echipele de Start

Din partea gazdelor, absența principală o reprezintă Matthijs de Ligt, confirmat ca absent înaintea meciului, acesta fiind înlocuit de Min-jae Kim. Pe partea cealaltă, Carvajal este suspendat în această partidă din cauza cartonașului galben pe care acesta l-a văzut în returul cu Manchester City.

Duelurile principale de urmărit în această partidă au fost cel dintre Antonio Rüdiger și Harry Kane, Rüdiger reușind foarte bine să îl țină sub control pe atacant, și cele de pe flancuri, dintre Leroy Sané împreună cu Jamal Musiala contra lui Ferland Mendy și Leroy Sané împotriva lui Lucas Vázquez.

Rezumatul Partidei

Partida a început în forță pentru Bayern, care a dominat primele minute ale jocului. Echipa germană a încercat să impună un ritm rapid, dar a fost incapabilă să finalizeze cu succes ocaziile create. Încă din primul minut, aceștia au ratat o ocazie importantă venită din o combinație dintre Harry Kane și Leroy Sané.

Real Madrid a rezistat presiunii inițiale și, în minutul 24, a deschis scorul prin Vinicius Junior, care a profitat de o pasă excelentă a lui Toni Kroos. Atacantul brazilian a înscris cu un șut plasat în colțul din dreapta jos, trecând pe lângă portarul Manuel Neuer.

Bayern a răspuns în repriza secundă și a egalat scorul în minutul 53, când Leroy Sané a reușit să marcheze un gol spectaculos. Sané a primit o pasă de la Konrad Laimer și a învins portarul advers cu un șut puternic din marginea careului, stabilind scorul la 1-1.

Partida a continuat să fie intensă și plină de momente dramatice. În minutul 56, Bayern a obținut un penalty după un fault comis de Vazquez asupra lui Musiala. Harry Kane a executat lovitura de la 11 metri, trimitând mingea în colțul stâng jos al porții și aducându-și echipa în avantaj, 2-1.

Aceste două goluri s-au datorat schimbării pe care Thomas Tuchel a făcut-o la pauză, schimbând pozițiile lui Musiala și Sané, fiecare ocupând flancul opus față de prima repriză.

În minutul 83, echipa spaniolă a beneficiat de un penalty, acordat după ce Kim l-a faultat pe Rodrygo în careu. Vinicius a executat penalty-ul cu succes, trăgând tare pe mijloc, în timp ce Neuer a plonjat în dreapta. Golul său a adus egalarea pe tabelă, 2-2.

Forma Defensivă a lui Real Madrid

Real Madrid a adoptat o formație defensivă de tipul 4-4-2, cu linia de mijloc și cea defensivă relativ apropiate, aceasta apropiindu-se și mai mult cu cât se apropiau de careul lui Lunin. Aceasta este forma defensivă pe care aceștia au adoptat-o și în partida împotriva celor de la Manchester City.

Folosesc, de asemenea, o structură de tipul low block, cu linia defensivă așteptând la marginea careului de 16 metri, urmată îndeaproape de cea de mijloc, iar Jude Bellingham împreună cu Vinicius așteptând în față pentru lansări pe contraatac.

Uitându-ne la strategia de pressing a lui Ancelotti, acesta nu a insistat în acest meci pe acest aspect, adoptând un pressing foarte relaxat de întâmpinare, nepunând mari dificultăți celor de la Bayern în a trece de centrul terenului.

Jucătorii lui Ancelotti nu au atacat, neavând ca scop recăpătarea posesiei, ci preferând să îi aștepte pe cei de la Bayern în propria jumătate, unde puteau lansa incursiuni fulgerătoare atunci când recăpătau posesia.

În tranziție, aceștia din nou, nu se luptau foarte mult pentru balon, și odată ce îl pierdeau, se retrăgeau în propria jumătate adoptându-și formația defensivă. Problemele au apărut pentru aceștia în a doua jumătate, după schimbarea făcută de Tuchel, care la pauză a trecut dintr-o formație de tipul 4-2-2-2, în care Sane juca pe flancul stâng și Musiala pe cel drept, cu Harry Kane și Thomas Müller în față, într-o formație de tipul 4-2-3-1, unde Sane a preluat flancul drept și Musiala pe cel stâng.

Duelul Dintre Antonio Rudiger si Harry Kane

Un aspect important în strategia defensivă a celor de la Real Madrid a fost, bineînțeles, Antonio Rüdiger, care a avut rolul de a-l neutraliza pe Harry Kane. L-am putut vedea de multe ori pe fundașul central al oaspeților ținându-l în marcaj strâns de tipul om la om pe Harry Kane.

Aceeași strategie a fost folosită de Ancelotti și în meciul din tur cu Manchester City, unde Rüdiger a fost responsabil pentru Haaland. Un aspect important totuși în această partidă a fost faptul că, spre deosebire de Haaland, Harry Kane a avut o libertate mai mare de mișcare în faza ofensivă a echipei.

Astfel, având în vedere că, de multe ori, poziția lui Lucas Vázquez a fost destul de împinsă în sus, libertatea de mișcare a lui Harry Kane l-a pus de multe ori pe Rüdiger să-l urmărească atunci când acesta cobora, lăsând loc pentru incursiunile lui Sane.

Zonele de acțiune ale lui Harry Kane, observăm că atacantul a avut multă libertate de mișcare

Construcția și Strategia Ofensivă a lui Ancelotti

Atunci când Real Madrid a avut posesia, aceștia au construit începând din spate, cu o linie de fundași formată din Rudiger și Nacho Fernandez, cu Toni Kroos coborând între cei doi. Kroos a fost punctul focal al construcției oaspeților, aceștia circulând balonul pentru a găsi o deschidere, iar atunci când nu o găseau, posesia se întorcea din nou la Kroos. Antonio Rüdiger rămânea de cele mai multe ori ultimul jucător din linia defensivă a gazdelor, înlocuit de Kroos în fazele în care acesta urca mai mult.

Abilitățile sale de pase lungi au fost puse în valoare cu diagonale pe flancul drept care îl căutau pe Valverde, dar cea mai spectaculoasă fază a acestuia a venit din assist-ul pentru Vinicius. Acesta s-a coordonat perfect cu Toni Kroos, coborând din față pentru a-l atrage pe Min-jae Kim. Vinicius a schimbat rapid direcția când a văzut că Kim a urcat prea mult, lăsând mult spațiu în urma sa, iar Toni Kroos i-a trimis o pasă superbă care l-a lăsat într-o situație de 1 contra 1 cu Neuer, Vinicius deschizând scorul.

Real Madrid s-a bazat pe viteză și pe exploatarea spațiului cu lansări verticale pentru atacanți, în loc să prefere atacurile poziționale. Acest lucru s-a văzut la toate ocaziile mari ale acestora, fie că pasele au venit de la Toni Kroos sau de la Luka Modric, acesta având o lansare perfectă pentru Vinicius în minutul 79, cu un lob peste Kim.

Observăm din poziția medie a jucătorilor lui Ancelotti structura de joc a madrilenilor.

Antonio Rüdiger rămâne în spate în linie cu Nacho, iar Lucas Vázquez și Ferland Mendy urcă, Vázquez ajungând de multe ori în linie cu mijlocașii, permițându-i lui Valverde să ocupe half-space-ul din dreapta careului.

Vinicius a rămas mereu împins în față așteptând lansări de la Kroos sau Modric, poziție caracteristică atacantului.

Concluzii

Într-un meci captivant și echilibrat, Bayern München și Real Madrid și-au împărțit meritele în prima manșă a semifinalelor Ligii Campionilor, încheind cu un scor de 2-2. Acest rezultat setează scena pentru o confruntare decisivă la Madrid, unde Real trebuie să valorifice avantajul golurilor marcate în deplasare. Fără Matthijs de Ligt, Bayern a simțit lipsa unui pion cheie, în timp ce absența lui Carvajal a adus propriile provocări pentru Real. Ambele echipe au avut momente de strălucire, cu Rüdiger excelând în misiunea de a limita influența lui Harry Kane, în timp ce Vinicius a fost decisiv pentru Real. Acum, privirile sunt îndreptate spre retur, unde fiecare echipă va căuta să-și asigure un loc pe celebrul stadion Wembley pentru finala Ligii Campionilor.