Euro 2024: Cum a Dominat Spania Italia – Analiza Completă

Spania a obținut o victorie cu 1-0 împotriva Italiei în al doilea meci din grupa Euro 2024. Echipa lui De la Fuente a dominat pe tot parcursul meciului și a meritat pe deplin victoria, deși ar fi trebuit să marcheze mai multe goluri. Următorul meci pentru Spania este împotriva Albaniei, în timp ce Italia va înfrunta Croația.

Echipele de Start

De la Fuente a ales un sistem 4-3-3, cu Unai Simon în poartă. Linia defensivă a fost formată din Dani Carvajal, Robin Le Normand, Aymeric Laporte și Marc Cucurella. Singura schimbare față de meciul anterior a fost introducerea lui Laporte în locul lui Nacho. La mijloc, Spania a avut un trio format din Rodri, Pedri și Fabian Ruiz, aceștia asigurând controlul posesiei și tranziția rapidă între apărare și atac.

Spalletti a optat pentru un sistem similar 4-3-3, cu Gianluigi Donnarumma în poartă. Linia defensivă a fost formată din Giovanni Di Lorenzo, Alessandro Bastoni, Riccardo Calafiori și Federico Dimarco, fără schimbări față de meciul anterior. La mijloc, Italia a avut un trio format din Jorginho, Nicolo Barella și Davide Frattesi, aceștia încercând să controleze jocul și să sprijine atacurile.

Presiune Constantă: Spania Controlează Prima Repriză

În prima repriză, Spania a arătat o superioritate clară asupra Italiei, dominând jocul din primele minute. Echipa lui De la Fuente a început agresiv, punând presiune pe apărarea italiană și creând numeroase ocazii de gol. Prima șansă mare a venit în minutul 3, când Nico Williams a centrat perfect în careu, iar Pedri a trimis cu capul spre poartă, dar Gianluigi Donnarumma a reușit să respingă excelent.

Pe măsură ce repriza a avansat, Spania a continuat să controleze posesia, folosind pase scurte și rapide pentru a-și crea spații și a destabiliza defensiva italiană. Williams a fost unul dintre cei mai periculoși jucători, amenințând constant pe flancul stâng. În minutul 11, Alvaro Morata a centrat din partea stângă, iar Williams, aflat în poziție bună, a ratat cu puțin ținta cu o lovitură de cap.

Italia a avut mari dificultăți în a ieși din propria jumătate și a reușit să creeze foarte puține ocazii. Singura șansă notabilă pentru italieni a venit în minutul 13, când Scamacca a primit o minge peste apărarea spaniolă, dar șutul său a fost slab și ușor de prins de Unai Simon.

Poziția medie a jucătorilor Italiei reflectă faptul că aceștia au avut dificultăți din a ieși din propria jumătate

Spania a continuat să preseze, iar în minutul 25, Fabian Ruiz a încercat un șut de la distanță, însă Donnarumma a intervenit din nou salvator. Yamal, tânărul jucător spaniol, a fost aproape să deschidă scorul în minutul 61 cu un șut bine plasat din afara careului, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

Cu toate acestea, deși Spania a creat 0,85 goluri așteptate din nouă șuturi, patru dintre acestea pe poartă, nu a reușit să marcheze. Italia, pe de altă parte, a generat doar 0,05 goluri așteptate dintr-o singură încercare pe poartă. Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 0-0, în ciuda dominării clare a Spaniei, iar echipa lui De la Fuente a plecat la vestiare cu sentimentul că ar fi meritat mai mult.

Șuturile din prima repriză

A Doua Repriză: Golul Decisiv

În a doua repriză, Spania a continuat să domine jocul și să creeze ocazii periculoase. Echipa lui De la Fuente a păstrat aceeași intensitate și a presat constant apărarea italiană. În minutul 55, dominarea spaniolă a fost răsplătită când Williams a pătruns pe partea stângă și a centrat periculos în careu. În încercarea de a respinge mingea, Riccardo Calafiori a deviat nefericit în propria poartă, deschizând astfel scorul pentru Spania.

După gol, Spania nu a încetinit ritmul și a continuat să creeze ocazii. În minutul 61, Williams a fost din nou aproape de a marca, dar șutul său a lovit bara. Spania a continuat să controleze posesia și să atace, cu Pedri și Fabian Ruiz dirijând jocul din mijlocul terenului. De la Fuente a efectuat câteva schimbări tactice pentru a menține prospețimea echipei, introducând jucători precum Ferran Torres și Ayoze Perez.

Italia, pe de altă parte, a avut mari dificultăți în a găsi răspunsuri la presiunea spaniolă. Schimbările tactice făcute de Spalletti nu au reușit să aducă îmbunătățiri notabile. În minutul 78, Spania a fost aproape de a-și dubla avantajul când Perez a avut o ocazie clară, dar Donnarumma a intervenit din nou excelent, menținând scorul la 1-0.

Seară excepțională pentru Donnarumma, acesta a salvat Italia de mai multe ori de la un rezultat dezastruos

În ultimele minute ale meciului, Spania a gestionat bine avantajul și a continuat să controleze jocul. Italia a încercat să forțeze egalarea, dar nu a reușit să creeze ocazii clare de gol. În minutul 90+2, Perez a pătruns în careu și a șutat periculos, dar Donnarumma a reușit să salveze din nou.

A doua repriză s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru Spania, care a meritat pe deplin victoria. Echipa lui De la Fuente a arătat o organizare excelentă și o determinare deosebită, în timp ce Italia a fost sub așteptări și nu a reușit să își impună jocul. Această victorie consolidează poziția Spaniei în grupă și îi oferă încredere pentru meciurile următoare.

Spania Crează Confruntări Individuale pe Flancuri

Unul dintre punctele forte ale naționalei Spaniei o reprezintă jucătorii de pe flancuri, astfel De la Fuente a căutat pe parcursul partidei să îi pună în situații de unu-contra-unu pe Lamine Yamal și Nico Williams. Cei doi, combinat, au avut 16 încercări de dribbling, dintre care 8 reușite. Nico Williams, în special, a pus mari probleme Italiei pe flancul stâng, depășindu-l de multe ori pe Giovanni Di Lorenzo.

Italia s-a apărat într-o formație de 4-4-2 care uneori se transforma în 4-1-4-1. Astfel, Cucurella și Carvajal nu înaintau prea mult, pentru a îi atrage pe Chiesa și Pellegrini, ca să nu îi poată dubla de Di Lorenzo și Dimarco iar aceștia rămâneau într-un duel individual cu Lamine Yamal și Nico Williams, care de multe ori au reușit să treacă de aceștia și să creeze situații periculoase.

Performanța Incredibilă a lui Cucurella

Pentru a se adapta, Spaletti a ales să dubleze apărarea pe flancul drept, care îi punea mari probleme, iar astfel, pe măsură ce partida a avansat, Chiesa îi dubla pe Di Lorenzo atunci când acesta era pus într-o situație de unu-contra-unu cu Nico Williams. În această situație, Cucurella adopta o poziție mai aproape de centrul terenului, lăsându-l pe Williams să mențină lățimea formației mai aproape de tușă. În acest fel, Cucurella ataca spațiul lăsat liber de Chiesa.

Nu pot să nu menționez performanța superbă pe care a avut-o Marc Cucurella, atât ofensiv cât și defensiv. Acesta a ratat o singură pasă din cele 53 pe care le-a încercat, a creat două șanse periculoase din 73 de atingeri ale balonului și a câștigat 10/13 dueluri în care a fost implicat.

Pressing-ul Sufocant al Spaniei

Spania a adoptat o formulă de pressing extrem de agresivă, căutând să aglomereze centrul terenului și să forțeze Italia către marginile terenului pentru a îi bloca și a recăpăta rapid posesia. Pedri, Morata, Rodri și Ruiz formau un pătrat la centrul terenului pentru a închide liniile de pasă iar Marc Cucurella și Daniel Carvajal urcau pe flancuri pentru a îi urmări pe Pelegrini și Chiesa dacă aceștia încercau să vină în ajutor atunci când posesia era la fundașii laterali ai Italiei.

Atunci când Italia începea posesia, Morata și Pedri acopereau cei doi pivoți defensivi ai Italiei iar Morata urca în pressing pentru a tăia linia de pasă în lateral. Lamine Yamal se poziționa între fundașul lateral și celălalt pivot defensiv rămas liber de urcarea lui Morata (desigur, dacă Donnarumma alegea să trimită pe celălalt flanc, atunci Nico Williams se poziționa între cei doi și Pedri urca în pressing pentru a tăia culoarul de pasă lăsat liber în lateral).

Astfel, dacă posesia ajungea la fundașii laterali, atunci Nico Willams sau Yamal îi preluau pentru a pune presiune iar centrul terenului rămânea ocupat de Ruiz și Rodri pentru a preveni incursiunile lui Scamacca sau Barella.

Concluzii

Spania a obținut o victorie meritată cu 1-0 împotriva Italiei în al doilea meci din grupa Euro 2024. Echipa lui De la Fuente a dominat pe tot parcursul meciului, arătând o organizare tactică excelentă și o presiune constantă asupra adversarului. Golul decisiv a venit în a doua repriză, după un autogol al lui Calafiori, dar spaniolii ar fi putut marca mai multe goluri având în vedere numeroasele ocazii create.

Pentru Italia, meciul a fost unul dezamăgitor, echipa lui Spalletti nereușind să creeze ocazii clare și fiind constant sub presiune. Acest rezultat le complică parcursul în grupă, iar Spalletti va trebui să facă ajustări importante înainte de următorul meci împotriva Croației.

Pentru Spania, victoria consolidează poziția în grupă și le oferă încredere înainte de ultimul meci din faza grupelor, împotriva Albaniei. Performanța echipei a fost una convingătoare, arătând că sunt capabili să gestioneze jocuri importante și să obțină rezultate pozitive.

În ansamblu, meciul a evidențiat diferența de formă și pregătire dintre cele două echipe, cu Spania demonstrând un joc colectiv solid și o determinare de a câștiga, în timp ce Italia va trebui să își regândească strategia pentru a-și reveni în competiție.