PSG Ratează Finala Ligii Campionilor: PSG vs Borussia Dortmund – Analiză Tactică

Borussia Dortmund și-a asigurat locul în finala Ligii Campionilor din acest sezon, învingând Paris Saint-Germain cu un scor agregat de 2-0. În manșa retur, disputată la Parc des Princes, echipa antrenată de Edin Terzic a câștigat cu 1-0, datorită unui gol marcat de Mats Hummels. Fundașul a înscris cu o lovitură de cap în a doua repriză, profitând de apărarea slabă a gazdelor, care l-au lăsat aproape liber în careul de 16 metrii. Astfel, Borussia Dortmund ajunge în a treia finală de Champions League din istoria clubului iar PSG rămâne în căutarea primului său trofeu.

Echipele de Start

Edin Terzic nu a făcut nicio modificare în echipa sa față de meciul din tur, păstrând aceeași configurație.

Una dintre schimbările efectuate de Luis Enrique este determinată de absența lui Lucas Hernandez, accidentat în meciul tur, ceea ce îl va împiedica să participe atât la acest meci, cât și la întreaga competiție EURO 2024. În locul său, Lucas Beraldo va ocupa poziția de fundaș central alături de Marquinhos.

A doua schimbare la PSG este introducerea lui Goncalo Ramos ca atacant central, modificare care îl readuce pe Kylian Mbappe pe aripa stângă, în timp ce Bradley Barcola rămâne pe banca de rezerve.

Rezumatul Partidei

Echipa lui Edin Terzic, care a înregistrat un xG de 0.77 comparativ cu 3.22 al adversarilor, a demonstrat o apărare tenace, rezistând presiunilor constante ale gazdelor care nu au reușit să fructifice ocaziile create.

Începutul partidei a fost relativ echilibrat, ambele echipe ieșind la joc. Prima ocazie notabilă a venit în minutul 19, când un șut dintr-un unghi strâns al lui Ryerson, la colțul scurt, a lovit plasa laterală a porții. Pe parcursul întregii partide PSG a fost vulnerabilă în faza de tranziție iar în minutul 35, un contraatac rapid al oaspeților a dus la o șansă pentru Adeyemi de a deschide scorul, dar PSG a fost salvată de parada lui Donnarumma.

În ciuda dominării în teren, PSG nu a reușit să marcheze în prima repriză, marcând astfel a opta ocazie în acest sezon de Champions League când nu au înscris în prima parte a jocului. Dortmund, pe de altă parte, și-a menținut poarta închisă în prima repriză pentru a zecea oară în ultimele 12 meciuri.

Momentul decisiv a venit în minutul 50, când Julian Brandt a executat un corner centrând la colțul lung, iar Mats Hummels a reușit să plaseze mingea în plasa lui Donnarumma. Acest gol a fost cedat foarte ușor de PSG, care l-a lăsat foarte liber pe Hummels în careu, greșeală foarte mare având în vedere abilitățile acestuia când vine vorba de dueluri aeriene.

PSG a continuat să atace, trecând la o formulă super ofensivă, pe când Borussia Dortmund a renunțat complet la ambițiile ofensive preferând să se retragă încă din minutul 70. Acestă retragere i-ar fi putut costa foarte mult pe oaspeți dar aceștia au avut și un noroc fantastic, bara salvându-i de patru ori în această partidă, adăugând la cele două din meciul tur.

Diagrama șuturilor PSG în a doua repriză

Fie că vorbim despre șuturile puternice de la distanță ale lui Nuno Mendez sau Vitinha, fie despre șutul lui Mbappe de la marginea careului de 6 metrii deviat în transversală, bara a fost un factor crucial care a salvat Borussia și a adus-o în finalele Champions League.

Formația Adoptată de PSG

PSG a organizat construcția cu o linie defensivă formată din trei jucători: Marquinhos, Beraldo și Nuno Mendes, cu Beraldo în rol de inchizător. Fabian Ruiz a coborât frecvent pe flancul stâng alături de Nuno Mendes, schimbându-și poziția cu acesta când avansa pentru a contracara incursiunile lui Jadon Sancho.

Din această cauză, PSG s-a confruntat cu dificultăți la mijlocul terenului, plecarea lui Fabian Ruiz lăsând echipa într-o oarecare inferioritate numerică. Aceasta l-a forțat pe Goncalo Ramos să revină spre centrul terenului pentru a restabili echilibrul.

Pe flancul drept, în schimb, Hakimi a avansat adesea în construcția jocului, iar majoritatea acțiunilor periculoase ale PSG au provenit din urcările sale și din combinațiile efectuate cu Ousmane Dembele pentru a exploata acea zonă.

Putem observa din poziția medie a jucătorilor că Fabian Ruiz (8) a stat aproape de Nuno Mendes (25), formând un duo, iar Goncalo Ramos (9) a avut o poziție medie spre centrul terenului. Acest aspect reflectă nevoia lui Ramos de a coborî spre centrul terenului pentru a umple spațiul lăsat liber de Ruiz.

Hakimi (2) a avansat lângă Ousmane Dembele (10), cei doi alături de Mbappe fiind cei mai avansați jucători ai PSG în construcția ofensivă.

Greșelile Tactice Făcute de PSG

Titularizarea lui Goncalo Ramos

Pe parcursul campaniei europene din acest an, Luis Enrique a experimentat cu diverse formații ofensive, însă nu a reușit să găsească un echilibru sau consistență. A oscilat între a-l folosi pe Mbappe și Dembele ca vârf central, cu Bradley Barcola activând pe unul dintre flancuri. În meciul acesta, a decis să-l plaseze pe Mbappe pe flancul stâng și să-l titularizeze pe Goncalo Ramos ca atacant central.

Cu toate acestea, Ramos abia a ajuns la a doua titularizare în Liga Campionilor și a irosit multe oportunități importante. A înregistrat patru șuturi, din care doar unul a fost pe spațiul porții. Deși avea un xG de 1,29, Ramos nu a reușit să fructifice nicio ocazie.

Harta șuturilor lui Goncalo Ramos

PSG s-a Bazat Foarte Mult Pe Centrări

În această partidă, PSG a realizat cele mai multe centrări din toate meciurile jucate în Champions League în acest sezon, majoritatea provenind de pe flancul drept de la duo-ul Hakimi-Dembele. Totuși, o problemă majoră a fost aceea că nici mijlocașii, nici Mbappe nu avansau în careu pentru a finaliza aceste centrări, fiind în inferioritate numerică față de linia defensivă.

Spre sfârșitul meciului, Marquinhos a fost observat urcând până în careul Borussiei Dortmund pentru a încerca să finalizeze centrările, dar fără succes, deoarece oaspeții și-au consolidat apărarea cu întreaga echipă în propria jumătate.

Reprezentarea grafică a numărului de centrări din meciurile PSG în acest sezon de Champions League

Nevoia de a centra a fost determinată de strategia lui Edin Terzic de a bloca centrul terenului, stabilind o linie defensivă de cinci jucători spre sfârșitul partidei. În minutul 68, Terzic l-a introdus pe Niklas Sule în locul lui Jadon Sancho, renunțând complet la ambițiile ofensive și făcând aproape imposibilă penetrarea prin centrul terenului.

Această tactică se reflectă clar pe harta paselor celor de la PSG, unde se observă că gazdele nu au reușit să penetreze deloc centrul terenului. Se constată un gol imens în centrul hărții de pase, singurele pase din poziții avansate fiind efectuate între cele două extreme, Dembele și Mbappe.

Harta paselor PSG

Schimbările Din a Doua Repriză

În minutul 63, Luis Enrique a efectuat două schimbări semnificative: Marco Asensio a intrat în locul lui Fabian Ruiz, iar Bradley Barcola l-a înlocuit pe Goncalo Ramos. Asensio a adoptat o poziție mai avansată decât Ruiz, renunțând la strategia de a coborî pe flancul stâng pentru a-l neutraliza pe Sancho.

Barcola a revenit pe poziția de aripă stângă, iar Mbappe a trecut în rolul de atacant central. Astfel, Luis Enrique a optat pentru o formație extrem de ofensivă, cu Asensio, Mbappe, Barcola și Dembele încercând să desfacă defensiva Borussiei.

La scurt timp după această modificare, Terzic l-a introdus pe Niklas Sule în locul lui Sancho pentru a întări linia defensivă cu cinci fundași, sacrificând capabilitățile ofensive ale echipei pentru a face față asaltului parizian.

Restul meciului a continuat cu un PSG foarte agresiv, care a împins intens la poarta apărată de Kobel, în timp ce Borussia a adoptat o formație defensivă de 5-4-1, închizând strâns liniile și flancurile pentru a limita spațiile pentru PSG. Deși au avut o apărare disciplinată, Borussia a fost și norocoasă, fiind salvată de bara transversală în anumite faze critice.

Concluzii

Într-un meci decisiv pentru un loc în finala Ligii Campionilor, Borussia Dortmund a demonstrat superioritate tactică și o aplicare exemplară a planului de joc stabilit de Edin Terzic, reușind să blocheze tentativele ofensive ale Paris Saint-Germain și să capitalizeze pe greșelile adversarului. Cu o defensivă solidă și o eficiență remarcabilă în momentele cheie, Borussia Dortmund nu numai că a păstrat poarta închisă, dar a și marcat prin Mats Hummels, un gol care a pecetluit soarta meciului.

Deși PSG a încercat să revină în joc, echipa franceză a fost incapabilă să depășească bariera defensivă bine organizată a Borussiei și a ratat numeroase oportunități, într-o seară în care bara a jucat, de asemenea, un rol crucial în favoarea oaspeților. Această victorie nu doar că trimite Borussia Dortmund în finala prestigioasei competiții, dar subliniază și nevoia PSG de a regândi abordarea în meciurile cu miză mare pentru a-și îndeplini visul de a câștiga trofeul Champions League.