Rezumat Franța – Belgia (1-0) Euro 2024: Autogolul lui Vertonghen Duce Franța în Sferturi

Franța și Belgia s-au întâlnit în optimile de finală ale Euro 2024, în meciul desfășurat pe Merkur Spiel-Arena din Düsseldorf. Cele două echipe, rivale de lungă durată, au intrat pe teren cu obiectivul clar de a avansa în sferturile de finală. După performanțele destul de anticlimatice din grupă, cele două echipe au continuat această tendință iar meciul s-a decis pe final din cauza unui autogol care a dus Franța mai departe în sferturile Euro 2024.

Echipele de Start

Franța a făcut două schimbări față de echipa care a remizat 1-1 cu Polonia în ultimul meci din Grupa D. Kylian Mbappe, purtând o mască de protecție după o fractură de nas, a revenit împotriva Austriei și a marcat primul gol al turneului din penalty. Mbappe joacă în atac alături de Marcus Thuram, iar Antoine Griezmann, revenit și el, evoluează în spatele celor doi atacanți în al 15-lea său meci la Campionatul European.

Belgia a făcut și ea două schimbări, trecând la o formație 4-4-2. Lois Openda, atacantul lui RB Leipzig, joacă acum alături de Romelu Lukaku în atac, înlocuindu-l pe Leandro Trossard. De asemenea, Yannick Carrasco intră pe aripă în locul lui Youri Tielemans, în fața fundașului stânga, Arthur Theate.

Belgia, Complet Absentă Ofensiv în Prima Repriză

Meciul a început cu Franța în ofensivă cu Mbappe care a dat lovitura de start al partidei. În minutul 2, Saliba a centrat pentru Rabiot, dar acesta nu a reușit să controleze mingea și a șutat pe lângă poartă. Belgia a încercat să riposteze, De Bruyne a lansat o pasă lungă către Openda, dar Maignan a fost inspirat și a ieșit la întâmpinare, deși pasa a fost trimisă destul de mult înafara careului său.

În minutul 14, Franța a obținut un corner. Mbappe a șutat, mingea părând să fi fost deviată, dar arbitrul a acordat doar o repunere din poartă. Tchouameni a protestat vehement și a primit un cartonaș galben pentru insistențele sale. Vedem din ce în ce mai mult implementarea noii reguli, unde doar căpitanii echipelor au voie să discute cu arbitrul dacă nu sunt de acord cu anumite decizii. Repriza a fost marcată de multe cartonașe galbene pentru Franța, cu Tchouameni, Rabiot și Griezmann care au fost avertizați

Belgia a avut o ocazie mare în minutul 15, când Carrasco a driblat pe lângă Hernandez și a căzut la marginea careului, dar arbitrul a lăsat jocul să continue. În minutul 26, Openda l-a depășit pe Upamecano și a centrat pentru Lukaku balonul a ajuns la Carrasco, dar șutul lui a fost blocat de Rabiot. Lukaku a fost foarte absent în prima repriză, având cele mai puține atingeri ale balonului din prima repriză (8).

Franța a continuat să preseze, iar în minutul 34, Kounde a trimis o centrare bună pentru Thuram, care a lovit cu capul, dar mingea a trecut pe lângă poartă. Peste câteva minute, Tchouameni a șutat de la distanță, dar mingea a trecut puțin pe lângă bara din stânga lui Casteels.

Repriza s-a terminat cu un singur șut pe poartă dintr-un total de 9 din partea Franței și un singur șut al Belgiei, cel blocat de Rabiot. Franța a crescut treptat ritmul de joc, cu o posesie de 59% și un xG de 0.38 dar nu a reușit să se departajeze momentan.

Șuturile din prima repriză, Belgia a lipsit cu desăvârșire de pe harta șuturilor

Autogolul Decide Soarta Optimilor în a Doua Repriză

La doar câteva minute după reînceperea jocului, Franța a avut prima ocazie serioasă. Kante a pasat pentru Tchouameni, care a șutat spre colțul din dreapta, dar Casteels a avut reflexe bune și reușit să respingă. Griezmann a continuat presiunea și a centrat pentru Thuram, care a lovit mingea cu capul peste poartă.

Mbappe a încercat să deschidă scorul în minutul 54, după ce a driblat trei apărători belgieni, dar șutul său a trecut peste bara transversală. Franța părea să fie în control, dar Belgia nu a cedat și a avut și ea momentele sale.

Șuturile și dribbling-urile lui Kylian Mbappe

În minutul 60, De Bruyne l-a lansat pe Carrasco cu o pasă perfectă, dar Hernandez a intervenit decisiv și a blocat șutul acestuia. Carrasco a arătat din nou faptul că și-a ieșit din formă după transferul la Al-Shabab. Acesta a luat doar decizii nepotrivite pe parcursul turneului final, iar acum a irosit una dintre cele mai mari șanse ale Belgiei.

Meciul a început să devină tot mai deschis, ambele echipe căutând golul victoriei. În minutul 78, Kounde a trimis o pasă perfectă pentru Mbappe, dar șutul acestuia a trecut pe lângă poartă. Belgia a încercat să răspundă, dar Franța părea să fie mereu cu un pas înainte. Șansa cea mai mare a Belgiei a fost un șut al lui Kevin de Bruyne în minutul 83 după o pasă a lui Romelu Lukaku. Mike Maignan a apărat șutul grăbit, dar puternic la colțul lung al lui de Bruyne.

În minutul 85, Franța a spart gheața. Kolo Muani a primit mingea în careu, s-a întors și a șutat, mingea fiind deviată de Vertonghen și intrând în poartă. Franța a marcat două goluri în faza grupelor, primul fiind un autogol iar cel de-al doilea un penalty transformat de Mbappe. Golul acesta continuă șirul Franței, de a marca prin situații de autogol sau simple de transformat, deși este una dintre echipele cu cel mai mare talent ofensiv din competiție.

Harta paselor și poziția medie a jucătorilor Belgiei, înafară de cei trei atacanți, Belgia a jucat mai mult în propria jumătate de teren

Jucători Cheie și Statistici Notabile

Aurelien Tchouameni a fost unul dintre cei mai activi jucători ai Franței în această partidă, coordonând foarte bine jocul coechipierilor săi de la mijlocul terenului. A avut cele mai multe atingeri ale balonului din această partidă (115) și a fost al doilea jucător ca număr de pase care și-au găsit destinatarul, cu 89 de pase precise. A fost activ la ambele capete ale terenului, cu 7 acțiuni defensive, la egalitate cu William Saliba iar pe faza ofensivă a avut 4 șuturi dintre care unul pe spațiul porții.

În defensiva franceză, Jules Kounde a fost cel mai remarcat jucător, și a generat un xA (expected assists) de 0,42, cu cele 5 pase cheie din această partidă. La fel ca și Aurelien Tchouameni, s-a remarcat la ambele capete ale terenului, fiind lider de tabelă atunci când vine vorba despre deposedări, la egalitate cu Wout Faes.

Jeremy Doku a fost unul dintre cei mai activi jucători ai Belgiei, fiind implicat în rarele momente în care Belgia a fost periculoasă la poarta lui Maignan. Kevin de Bruyne, de asemenea, a avut cea mai periculoasă ocazie a Belgiei de a deschide scorul, imediat înainte de autogolul lui Vertonghen.

Concluzii

Franța a obținut o victorie dificilă cu 1-0 împotriva Belgiei, asigurându-și locul în sferturile de finală ale Euro 2024. A fost un meci intens, cu multe ocazii de ambele părți, dar în cele din urmă, un autogol al lui Jan Vertonghen a făcut diferența.

Pentru Franța, această victorie le asigură un loc în sferturile de finală, unde vor întâlni fie Portugalia, fie Slovenia. Belgia, pe de altă parte, suferă o eliminare prematură pentru al doilea turneu consecutiv. Deși au avut momente bune și au creat ocazii, nu au reușit să finalizeze, iar acest lucru le-a costat calificarea.