Rezumat Slovacia vs Ucraina – Euro2024: Ucraina Revine și Câștigă cu 2-1

Dusseldorf Arena a găzduit meciul din Grupa E a UEFA Euro 2024 între Slovacia și Ucraina. Slovacia vine după o victorie surprinzătoare cu 1-0 împotriva Belgiei, în timp ce Ucraina este sub presiune după o înfrângere dureroasă cu 3-0 în fața României. Ucrainienii au avut nevoie disperată de o victorie pentru a-și păstra șansele de calificare în fazele eliminatorii

Echipele de Start

Ucraina a făcut patru schimbări importante față de echipa care a pierdut împotriva României. Trubin l-a înlocuit pe Lunin în poartă, după ce eroarea acestuia a contribuit la înfrângerea din meciul precedent. Tymchyk a intrat în locul lui Konoplia pe postul de fundaș dreapta, iar în mijlocul terenului, Brazhko l-a înlocuit pe căpitanul Stepanenko. În atac, veteranul Yarmolenko a fost titularizat în locul lui Tsyhankov, sperând să aducă un plus de experiență și creativitate.

Slovacia, pe de altă parte, a păstrat aceeași formulă câștigătoare din meciul împotriva Belgiei. Apărarea solidă, condusă de căpitanul Skriniar, și creativitatea lui Lobotka în mijlocul terenului au fost punctele forte ale echipei. În atac, Schranz, eroul din meciul precedent, a fost din nou titularizat, fiind speranța principală pentru un alt rezultat pozitiv.

Slovacia se Impune în Prima Repriză

Meciul a început cu Slovacia dominând primele minute, acest lucru reflectându-se și în statistici, cu o posesie de 56% în prima repriză. În minutul 17, Ivan Schranz a deschis scorul pentru Slovacia, profitând de o centrare precisă a lui Haraslin și marcând cu capul. Slovacia a continuat să pună presiune și a avut cinci șuturi pe poartă în prima repriză, comparativ cu doar două ale Ucrainei. De exemplu, în minutul 10, Schranz a avut o ocazie uriașă, dar Trubin a intervenit salvator pentru Ucraina.

Deși Slovacia a avut o posesie superioară, Ucraina a început să-și găsească ritmul spre finalul primei reprize, deși fără a concretiza ocaziile avute. În minutul 33, Tymchyk a lovit bara, semnalând o revenire a Ucrainei. La pauză, Ucraina a înregistrat un xG (expected goals) de 0.61, indicând calitatea redusă a ocaziilor create. Slovacia, pe de altă parte, a creat un xG de 0.86, reflectând o eficiență mai mare în fața porții. Un alt moment important a venit în minutul 43, când o combinație rapidă între Duda și Haraslin a dus la un șut periculos al acestuia din urmă, dar Trubin a intervenit salvator.

Ucraina își Schimbă Atitudinea în Repriza a Doua

După pauză, Ucraina a revenit pe teren cu o nouă atitudine. În minutul 54, Mykola Shaparenko a egalat scorul după o fază construită rapid, în care Zinchenko a centrat perfect de pe partea stângă. Această schimbare de atitudine s-a văzut și în statistici, Ucraina având o creștere semnificativă în calitatea jocului ofensiv, ceea ce a dus la un xG total de 1.61 până la finalul meciului.

Intrarea lui Yaremchuk în minutul 67 a adus un plus de energie pentru Ucraina. În minutul 80, după o pasă lungă a lui Shaparenko, Yaremchuk a preluat balonul și a marcat golul victoriei, aducând Ucraina în avantaj cu 2-1. În această repriză, Ucraina a continuat să fie eficientă, având cinci șuturi pe poartă, comparativ cu doar două în prima repriză. Slovacia, deși a avut o posesie de 66.9% în ultimele 15 minute, nu a reușit să transforme această dominare în ocazii clare de gol.

De-a lungul meciului, Slovacia a avut patru cornere și un număr mare de pase în treimea finală, dar aceste oportunități nu s-au concretizat în șuturi periculoase pe poartă. De exemplu, în minutul 73, Suslov a câștigat un fault după o provocare întârziată a lui Shaparenko, dar lovitura liberă nu a adus un pericol real.

După cele 5 minute de prelungire meciul s-a terminat cu scorul final de 2-1 în favoarea Ucrainei, care câștigă primele puncte în acest campionat european.

Harta ocaziilor din această partidă

Momente Cheie

• Golul Slovaciei în minutul 17: Schranz a profitat de o centrare excelentă a lui Haraslin și a deschis scorul. Aceasta a fost una dintre cele cinci șuturi pe poartă ale Slovaciei în prima repriză.
  • Egalarea Ucrainei în minutul 54: Shaparenko a marcat după o fază rapidă, reflectând schimbarea de tactică și intensitate a Ucrainei după pauză.
  • Golul victoriei marcat de Yaremchuk în minutul 80: O pasă lungă de la Shaparenko a fost controlată perfect de Yaremchuk, care a finalizat cu sânge rece, subliniind eficiența Ucrainei în repriza secundă.

Evoluții Impresionante

• Mykola Shaparenko: A fost omul meciului pentru Ucraina, cu un gol și o pasă decisivă. Contribuția sa a fost esențială pentru revenirea și victoria echipei. Pe lângă golul marcat, Shaparenko a avut o precizie a paselor de 85%, fiind un metronom al echipei la mijlocul terenului.
  • Ivan Schranz: A continuat să fie cel mai periculos jucător al Slovaciei, marcând al doilea său gol la acest turneu și creând constant probleme apărării ucrainene. Cu un total de trei șuturi pe poartă și o eficiență remarcabilă în duelurile aeriene, Schranz a fost un punct focal al atacurilor slovace.

Concluzii

Meciul s-a încheiat cu scorul de 2-1 în favoarea Ucrainei, o victorie crucială pentru menținerea speranțelor de calificare în fazele eliminatorii. Ucraina va întâlni Belgia în următorul meci, o provocare dificilă, dar abordabilă având în vedere moralul ridicat după această victorie. Slovacia, pe de altă parte, va juca împotriva României, având nevoie de un rezultat pozitiv pentru a avansa în competiție.