Victorie Istorică pentru România împotriva Ucrainei – Analiză Meci Euro 2024

România și-a început campania de la Euro 2024 cu o victorie memorabilă cu scorul de 3-0, împotriva Ucrainei în Grupa E, pe Allianz Arena din München. Deși Ucraina a intrat în meci ca favorită, a avut dificultăți în a deschide apărarea a României, care și-a executat planul de joc la perfecție. Desigur, multă lume se aștepta ca Ucraina să preia controlul partidei iar România să aștepte și să profite de situațiile de contra atac, dar puțini anticipau o performanță atât de uimitoare din partea Tricolorilor.

Echipele de Start

România începe cu o formație de tip 4-1-4-1, cu Mariu Marin ca pivot defensiv în fața liniei de fundași formată din Andrei Rațiu, Radu Drăgușin, Andrei Burcă și Nicușor Bancu.

La mijlocul terenului îi avem ca extreme pe Florinei Coman, care începe în locul lui Valentin Mihăilă și Dennis Man. Această decizie a fost luată probabil datorită contribuțiilor defensive a lui Florinel Coman la echipa națională. Deoarece pe flancul drept a activat Viktor Tsygankov, care a reprezentat un mare pericol ofensiv, Iordănescu a ales să consolideze acea aripă.

Denis Drăguș preia rolul de vârf împuns, în fața căpitanului Nicolae Stanciu și a lui Răzvan Marin.

Rezumatul Partidei

România Surprinde: Stanciu Deschide Scorul împotriva Ucrainei!

România a început meciul împotriva Ucrainei la Euro 2024 cu un avantaj neașteptat. Deși Ucraina a dominat posesia, cu un procentaj de 71.5%, România a fost mai eficientă în fața porții.

În minutul 8, România a avut primul șut pe poartă, când Florinel Coman a trimis un șut de la distanță, dar acesta a fost prins cu ușurință de Lunin. Ucraina a răspuns în minutul 12, când Artem Dovbyk a primit o pasă bună în careu, dar șutul său a fost blocat de Burcă.

În minutul 24, Ratiu a trimis o centrare în careu, dar Lunin a reușit să prindă mingea fără probleme. La doar câteva minute distanță, în minutul 26, România a avut primul corner al meciului, dar faza nu a adus pericol la poarta Ucrainei.

Deschiderea scorului a venit în minutul 29, când Nicolae Stanciu a profitat de o eroare a portarului Andrii Lunin. Lunin a degajat greșit mingea, Dennis Man a interceptat-o și i-a pasat lui Stanciu, care a trimis un șut spectaculos în plasă. În minutul 39, România a fost aproape de a marca din nou, când Stanciu a executat un corner direct pe poartă și mingea a atins bara transversală

Marius Marin a avut nevoie de îngrijiri medicale pe finalul primei reprize, în urma unei coliziuni, dar a reușit să continue jocul. Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru România, un rezultat care a surprins mulți fani și a dat speranțe echipei antrenate de Edward Iordănescu.

Victorie Istorică: Marin și Dragus Consolidează Triumful României!

România a continuat să impresioneze în a doua repriză a meciului împotriva Ucrainei la Euro 2024. În minutul 50, Ucraina a încercat să revină în joc printr-un șut de la distanță al lui Sudakov, dar mingea a trecut peste poartă. România a răspuns rapid și, în minutul 53, a marcat al doilea gol. Dennis Man a recuperat o minge pierdută de Ucraina și i-a pasat lui Razvan Marin, care a trimis un șut puternic pe jos, mingea trecând pe sub Lunin și intrând în poartă.

În minutul 57, România și-a consolidat avantajul. După o combinație rapidă de pase, Dennis Man a centrat în fața porții, unde Denis Dragus a finalizat simplu pentru 3-0. Golul a fost validat după o verificare VAR pentru un posibil ofsaid.

România a efectuat primele schimbări. Man și Coman au fost înlocuiți de Ianis Hagi și Valentin Mihaila. Ucraina a făcut și ea schimbări multiple, introducându-i pe Yarmolenko, Yaremchuk și Brazhko în locul lui Stepanenko, Tsygankov și Shaparenko.

În minutul 77, Ucraina a avut prima sa ocazie importantă din repriza a doua, când Sudakov a trimis un șut de la distanță, dar portarul Nita a reușit să apere. Acesta a fost primul șut pe spațiul porții din partea Ucrainei în această partidă.

Pe finalul meciului, România a făcut alte schimbări pentru a conserva rezultatul. În minutul 87, căpitanul Stanciu a fost înlocuit de Bogdan Racovitan și a primit o ovatie din partea fanilor români. În minutul 90+2, Ucraina a avut o ultimă ocazie prin Dovbyk, dar șutul său a trecut peste poartă. Meciul s-a încheiat cu o victorie clară a României, scor 3-0, în fața Ucrainei, un rezultat surprinzător și promițător pentru echipa antrenată de Edward Iordănescu.

România Revitalizează Șutul de la Distanță

În fotbalul modern, arta șutului de la distanță este mult mai rar întâlnită ca în trecut. Acest lucru se datorează faptului că tacticile defensive au evoluat, iar antrenorii consideră că șuturile de la distanță cedează posesia, și odată cu evoluția statisticilor și apariția xG-ului (expected goals), echipele adoptă mai degrabă un joc de posesie unde își propun să ajungă cu balonul cât mai aproape de poartă.

Totuși, din totalul de 9 șuturi ale echipei naționale, doar 3 au fost din interiorul careului. Șutul superb al căpitanului tricolorilor a avut un xG de doar 0.05, iar cel al lui Răzvan Marin de 0.02, fiind reușita cu cel mai mic xG de la acest campionat european. Într-un fel este poetic, deoarece cel mai bine cunoscut gol al echipei naționale, marcat de Hagi în meciul împotriva Columbiei în 1994 a fost tot un gol marcat de la distanță.

Eforturile Defensive Eroice ale României

Deși Ucraina nu a avut cea mai inspirată partidă din punct de vedere ofensiv, nu putem sa nu recunoaștem stabilitatea și spiritul de luptă din defensiva României. Tricolorii au adoptat o formație defensivă de tipul 4-1-4-1, lăsând destul loc între linia defensivă și cea de mijloc și apărându-se începând de la mijlocul terenului. Acest lucru le-a permis să aibă suficient spațiu și să nu fie înghesuiți în propriul careu.

Structura defensivă a României

Marius Marin a patrulat constant între linii și a tăiat culoarele de pasă către centrul terenului. Atunci când Nicolae Stanciu sau Răzvan Marin ieșeau din linia de mijloc în pressing, Marius Marin lua locul pentru a menține stabilitatea și prezența numerică în zona de mijloc.

Principalul pericol ofensiv din partea Ucrainei a venti de pe flancuri, atât din partea lui Tsygankov cât și a lui Mykhaylo Mudryk. Astfel, efortul defensiv a lui Florinel Coman, care a aglomerat partea stângă a terenului, forțându-l pe Tsygankov să avanseze sau să paseze înapoi a fost un element cheie al strategiei defensive.

Florinel Coman coboară și aglomerează flancul

Astfel, dacă ne uităm pe harta paselor lui Tsygankov, observăm faptul că acesta, rareori a avut o pasă în față, înafară de combinațiile făcute pe flancul său, și nu a avut nicio pasă către centrul terenului sau în careul României.

Alt lucru important de menționat este efortul defensiv făcut de Drăgușin și Burcă, care au reușit cu succes să îl neutralizeze pe Artem Dovbyk. Acesta a avut doar 24 de atingeri ale balonului, un șut care nu a fost pe spațiul porții și 10 pase reușite din 12 încercate.

Observăm lipsa de penetrare ofensivă în harta paselor Ucrainei. Dovbyk este un punct izolat în fața coechipierilor săi.

Concluzii

România a obținut o victorie răsunătoare împotriva Ucrainei, scor 3-0, în primul meci din Grupa E a Euro 2024. Cu o apărare solidă și un atac eficient, echipa antrenată de Edward Iordănescu a demonstrat că poate să pună probleme oricărei echipe din competiție. Golurile marcate de Nicolae Stanciu, Razvan Marin și Denis Dragus au subliniat atât calitatea individuală, cât și coeziunea colectivă a echipei.

Această victorie plasează România într-o poziție favorabilă pentru calificarea în fazele eliminatorii, oferind în același timp un moral ridicat înaintea următorului meci împotriva Belgiei. De cealaltă parte, Ucraina va trebui să-și regândească strategia și să-și îmbunătățească performanțele pentru a-și menține șansele de calificare, începând cu meciul contra Slovaciei.

Per total, performanța României în acest meci este una memorabilă, arătând că echipa are potențialul de a surprinde și de a reuși în cadrul acestui turneu european. Fanii și jucătorii deopotrivă au toate motivele să fie optimiști cu privire la evoluțiile viitoare.