Strategia lui Arteta distruge Chelsea: Arsenal câștigă cu un devastator 5-0

Într-o zi rece la Stadionul Emirates, Arsenal a învins zdrobitor Chelsea cu scorul de 5-0, marcând astfel cea mai mare înfrângere a sezonului pentru Chelsea. Echipa lui Arsenal a arătat o formă excelentă, beneficiind de revenirea lui Thomas Partey după o serie de accidentări. Pe de altă parte, Chelsea a avut probleme serioase, cu nouă jucători absenți și numeroase greșeli tactice. Acest meci a evidențiat nu doar o victorie importantă pentru Arsenal, ci și slăbiciunile majore ale echipei Chelsea. Analizăm în continuare cum s-au desfășurat evenimentele și implicațiile acestui meci pentru ambele echipe

Echipele de Start

Schimbarea principală la Arsenal este revenirea lui Thomas Partey, care a ratat majoritatea sezonului din cauza unor probleme musculare. Astfel, Kai Havertz este avansat ca atacant central, iar Declan Rice ocupă poziția de mijlocaș pe flancul stâng.

Din partea celor de la Chelsea, Blues se confruntă cu un număr impresionant de nouă absenți, cu Cole Palmer și Malo Gusto adăugați recent pe lista obișnuită. Conor Gallagher preia rolul lui Palmer ca numărul 10, iar pe flancul drept, Alfie Gilchrist debutează ca titular în Premier League, după ce a marcat primul său gol împotriva celor de la Everton.

Arsenal Deschide Scorul În Minutul 4

Meciul începe cu emoții pentru Chelsea când Kai Havertz este lansat încă de la prima fază în spatele defensivei și ajunge într-o poziție periculoasă până să fie oprit de Badiashile cu un eventual fault. Norocul celor de la Chelsea este faptul că Havertz a fost în offside, astfel că intervenția lui Badiashile în careu nu a ajuns la camera VAR.

Când nu au posesia, Arsenal adoptă un pressing moderat, cu scopul de a bloca centrul terenului și de a forța pe cei de la Chelsea să construiască pe flancuri, și nu prin pivotul dublu Fernandez-Caicedo.

Primul gol al tunarilor vine repede, în minutul 4, când defensiva lui Chelsea lasă un gol destul de mare în centrul terenului unde Havertz combină cu Odegaard, care îl găsește pe Declan Rice. Acesta se duce către flancul drept, și împreună cu Trossard, creează o situație de 2 contra 1 împotriva lui Alfie Gilchrist. Nimeni nu vine în ajutorul tânărului debutant și Trossard trimite un șut puternic la colțul scurt, deschizând scorul.

Pentru acest gol nu cred că îl putem învinui pe Alfie Gilchrist, care a fost pus într-o situație de inferioritate numerică, și nu împotriva oricăror jucători, ci împotriva lui Declan Rice și Trossard. Nu îl putem învinui nici pe Petrovic, deoarece șutul a fost de la o distanță mult prea mică și mult prea puternic pentru ca acesta să aibă timpul necesar să reacționeze. Putem totuși învinui așezarea defensivă a celor de la Chelsea care a lăsat o breșă masivă în centru.

Declan Rice are tot spațiul disponibil în centru

Greseala lui Chelsea in Constructie

Principala greșeală pe care o fac cei de la Chelsea în faza de construcție, și care s-a simțit imediat la a doua șansă mare a celor de la Arsenal, este faptul că aceștia insistă să construiască din spate doar cu Moises Caicedo. Astfel, Arsenal marchează strâns unul dintre cei doi fundași centrali de la care începe construcția, forțând balonul pe o parte a terenului.

Când balonul ajunge la Badiashile, Declan Rice îl marchează pe Caicedo iar Saka pe Marc Cucurella. Astfel, acesta nu are opțiuni de pasă și Connor Gallagher este forțat să coboare pentru a deschide un nou culoar. Totuși, Gallagher poate fi ușor urmărit de către Partey deoarece Chelsea este aglomerată pe partea respectivă a terenului.

Harta paselor lui Chelsea. Petrovic a combinat cel mai mult cu Badiashile. Se observă congestia de pe flancul drept al oaspeților.

Ratări peste Ratări

Următoarele minute ne aduc un șir de ratare și oportunități ratate de a înscrie. Prima ocazie de acest fel este în minutul 10 când Badiashile trimite o pasă extrem de slabă către Connor Gallagher, forțat de greșeala de construcție discutată anterior. Acesta, fiind urmărit de aproape din spate, pierde balonul, care este respins la Kai Havertz. Havertz, dorind să fie altruist, își caută coechipierii în loc să șuteze, și pasa este interceptată.

Când Chelsea reușește să treacă de faza de pressing a celor de la Arsenal, aceștia se așază în defensiva în aceeași formație de 4-3-3 și îi așteaptă pe albaștri, dar împing ușor liniile în față cu fiecare oportunitate, forțându-i pe cei de la Chelsea să reînceapă construcția din spate.

Minutul 18 ne aduce încă o ratare masivă, când Saka le oferă un corner celor de la Chelsea printr-o pasă greșită în spate care iese în afara terenului. Mudryk centrează pentru Badiashile care deviază în fața porții, iar Disasi nu reușește să trimită balonul în poartă dintr-un șut cu un xG de 0,90.

Disasi nu reușește să devieze balonul în poartă

Cucurella și Petrovic Reușeșc să Mențină Scorul

Cei doi au avut performanțe bune în prima repriză, Cucurella reușind să îl blocheze destul de bine pe Saka, acesta având o singură reușită în minutul 21, când a trecut de Cucurella printr-un dribling rapid, dar a căutat prea mult culoarul de șut, balonul fiind respins. Tot Cucurella a blocat un șut al lui Saka la câteva minute mai târziu, acesta primind o centrare foarte bună în fața porții și a oprit singur un contraatac periculos format din Havertz și Trossard.

Tot din greșeala făcută de cei de la Chelsea pe faza de construcție provine o altă fază periculoasă în minutul 26, unde din nou balonul este interceptat când încearcă să ajungă la Connor Gallagher, iar acesta îl găsește pe Kai Havertz cu mult spațiu în centrul careului. Petrovic apără senzațional, Arsenal recuperează și șutează din nou, iar Disasi deviază balonul spre spațiul porții. Petrovic apără din nou, menținând avantajul celor de la Arsenal la doar un singur gol în prima repriză.

Imediat după începerea celei de-a doua reprize, Petrovic salvează din nou pe Chelsea dintr-o greșeală făcută de Badiashile care trimite din nou o pasă riscantă pentru coborârea lui Gallagher, care este interceptată. Trebuie să recunoaștem că, dacă nu ar fi fost intervențiile miraculoase ale lui Petrovic, scorul ar fi fost mult mai dezastruos pentru Chelsea.

Arsenal Defilează în a Doua Repriza

Defensiva lui Chelsea s-a prăbușit în a doua repriză, demonstrând din nou de ce este una dintre cele mai slabe defensive din prima jumătate a campionatului. În minutul 50, un corner este executat scurt și îl pune pe Mudryk într-o situație de 2 contra 1. Adevărata problemă a fost spațiul imens de care se bucură Declan Rice și Trossard la marginea careului de 16 metri, cu 8 oameni ai lui Chelsea în interiorul careului, deși acolo erau doar 5 jucători de la Arsenal. Astfel, Declan Rice șutează, balonul este respins și ajunge la White care se retrăsese într-o parte pentru a elibera culoarul de șut și mărește avantajul gazdelor.

Arsenal are spațiu suficient la marginea careului lui Petrovic și înscrie

Câteva minute mai târziu, Madueke pierde un duel în flancul său și balonul ajunge la Odegaard care îl lansează pe Kai Havertz printr-o pasă superbă între cei doi fundași de la Chelsea. Havertz se impune fizic în fața lui Cucurella și marchează, scorul devenind 3-0.

De la acest moment, defensiva celor de la Chelsea capitulează iar Havertz lovește din nou cu un șut dintre cei doi fundași centrali ai lui Chelsea aducând Arsenal la o diferență de 4 goluri. Aici, desigur, nu putem spune decât că nu este normal într-o competiție la acest nivel ca Havertz să aibă timp să facă o preluare, să își așeze balonul și să șuteze cu doi fundași centrali în fața lui.

Kai Havertz șutează dintre doi fundași centrali

Schimbările Lui Pochettino

După al patrulea gol al celor de la Arsenal, Pochettino decide să facă niște schimbări care sunt oarecum chestionabile. Acesta îl schimbă pe Mykhailo Mudryk cu Raheem Sterling, care la câteva minute execută o lovitură liberă care pare mai mult un antrenament pentru Raya, Sterling șutând ușor direct în brațele portarului. Cea de-a doua schimbare o reprezintă Trevor Chalobah care intră pe teren în locul lui Enzo Fernandez.

Schimbarea lui Fernandez cu Chalobah nu își are rostul, deoarece introduce pe teren un fundaș central în locul unuia dintre cei doi pivoti de la construcție. Probabil rolul lui Chalobah este de a asigura mai mult linia din spate de trei fundași pentru a le permite lui Cucurella și Gilchrist să urce. Totuși, în momentul în care ești condus cu 4 goluri, problema masivă nu este să nu primești și mai multe goluri, ci să încerci să îți salvezi imaginea prin a înscrie măcar un gol.

Futilitatea acestor schimbări și starea mentală în care se află Chelsea în această partidă este ilustrată foarte bine de ultimul gol al celor de la Arsenal, când Benjamin White marchează din careu fără să vrea. Acesta încearcă să centreze pentru pătrunderile în careu ale lui Trossard și Havertz dar balonul ajunge direct în plasă.

Nicolas Jackson Bifeaza Înca un Meci Dezastruos

Ocaziile lui Chelsea au venit fie de pe flancul drept, în cazurile în care Madueke a fost pus în situații de 1 contra 1 cu Tomiyasu, fie la pătrunderile lui Nicolas Jackson.

Este foarte amuzant când îmi amintesc de declarațiile recente ale lui Roy Keane, care a declarat că Erling Haaland joacă la nivelul unui jucător din League Two. Dacă Haaland este la nivelul de League Two, atunci pentru Nicolas Jackson ar trebui să joace la Cwm Albion FC, echipa care a pierdut toate cele 22 de meciuri, a terminat cu un golaveraj de -191 și mijlocașul lor central are 73 de ani.

Jackson ratează în minutul 40 o finalizare la o centrare excelentă a lui Gallagher venită dintr-o combinație a acestuia cu Madueke. Gallagher centrează iar Jackson se lovește de balon și Raya apără fără nicio problemă. Jackson lovește balonul foarte ciudat, cred că închide ochii și se roagă atunci când sare, mingea lovindu-se oarecum de mână și lateralul feței acestuia.

Nicolas Jackson lovește ciudat balonul după centrarea lui Gallagher

Tot Jackson, în a doua repriză, primește o pasă în lateral de la Madueke la marginea careului de 6 metri și rămâne singur împotriva lui Raya, dar acesta nu doar că nu reușește să marcheze ci nu reușește nici măcar să trimită pe spațiul porții. Este clar faptul că Chelsea are nevoie de un atacant care să poată finaliza fazele, deoarece cred că Pochettino îl titularizează în continuare pe Nicolas Jackson din simplul motiv că nu are pe nimeni altcineva.

Concluzii

Arsenal a demonstrat o superioritate zdrobitoare, învingând Chelsea cu un scor devastator de 5-0. Acest rezultat nu numai că subliniază forma excelentă a Arsenalului, dar și expune gravele deficiențe tactice și de lot ale Chelsea. Echipa lui Arteta a exploatat fiecare eroare, în timp ce Chelsea, cu multiple absențe și decizii tactice discutabile, pare să aibă nevoie de ajustări serioase atât în strategia de joc, cât și în moralul echipei.

Această înfrângere este o lecție dură pentru Chelsea, indicând că drumul spre redresare va fi lung și dificil. Pentru Arsenal, victoria este o confirmare a coeziunii și a strategiei bine puse la punct. Astfel, Arsenal trece momentan în fruntea clasamentului din Premier League, iar Chelsea continuă să spere la locul 6 care îi va aduce prezența în cupele europene.

Statistici pe Scurt

Pe ce poziție se află Arsenal acum?

Arsenal se află pe primul loc din Premier League, la 3 puncte distanță de Liverpool și la 4 puncte distanță de Manchester City

Pe ce poziție se află Chelsea după această partidă?

Chelsea se află pe poziția 9 din clasamentul Premier League, la 3 puncte distanță de Newcastle care este pe locul 6. Locul 6 aduce calificarea în Europa Conference League!